11.06.2021 17:00
Online
Podujatie

Čau o piatej: Lucia Hurajová číta Soňu Urikovú (online)

Čau o piatej je cyklus dramatizovaných a autorských čítaní zo súčasnej slovenskej literatúry.
Zbierku autorských poviedok vnútorne spája ambivalentnosť pojmu „dôvod na radosť“. Ľudia sa bežne radujú z lásky, dobrého zdravia, dobrých vzťahov, úspechu, dostatku financií, krásy, mladosti. Je však vstup do stredného veku desivý pre ženu, ktorá nikdy nebola zvyknutá na pozornosť opačného pohlavia tak ako jej najbližšie kamarátky,
ktoré sa s týmto faktom zle vyrovnávajú? Tvrdé zaobchádzanie okolia v našom detstve nás oberá o detstvo alebo pripravuje do dospelého života? Môžeme sa tešiť z happyendu, keď je zjavne vyfabrikovaný len v našej mysli? Je súdržnosť rodiny pomocou alebo prekliatím, najmä keď ste nútení prispôsobiť sa väčšine? Je materstvo/otcovstvo automatickým dôvodom na radosť? Texty spája vyhranený minimalistický štýl autorky a oddeľovať ich ilustrácie detských hračiek. Žiadna z poviedok si otázky o dôvode na radosť nekladie priamo, ale pomocou príbehu, postáv, ich myslenia a konania, tlmočí čitateľovi otázky okolo toho, čo považujeme za radosť a čo nám ju pôsobí, čo nám ju môže vziať, kedy sa môžeme smiať cez slzy.
Ukážku z pripravovaného rukopisu SOŇA URIKOVÁ: DÔVOD NA RADOSŤ prečíta Lucia Hurajová.
_____
Podujatie z verejných zdrojov podporil hlavný partner Fond na podporu umenia a partner LITA, autorská spoločnosť.
Podujatie organizuje občianske združenie literarnyklub.sk, KK Bagala - vydavateľstvo pôvodnej tvorby v spolupráci s Karloveskou knižnicou.