30.09.2020 17:00
Dom kultúry Zrkadlový háj, Rovniankova 3, Bratislava
Podujatie

Čau o piatej: Roth číta Mitanu

ČAU O PIATEJ
Róbert Roth číta Mitanu
[▪]  Čau o piatej je cyklus dramatizovaných a autorských čítaní zo súčasnej slovenskej literatúry.
V novootvorenej literárnej kaviarni v Dome kultúry Zrkadlový háj privítame Roba Rotha.
[▪]  Robert Roth je slovenský herec so zaujímavým hlasovým fondom. Začínal v Detskej rozhlasovej dramatickej družine. Vyštudoval na konzervatóriu v Bratislave hudobno – dramatický odbor.
V roku 2000, kedy sa stal hercom Činohry Slovenského národného divadla, bol nominovaný na Dosky 2000 za rolu Ariela v Shakespearovej Búrke. V SND hral aj v ďalších dvoch Shakespearových hrách - Antonius a Kleopatra, Trojkráľový večer alebo čo len chcete (šašo Feste), na Bratislavskom hrade zase v Kupcovi benátskom (Gratiano). Stvárnil Jarryho Tatka Ubu, za ktorého získal v Česku cenu za herecký výkon, Arthura v Mrožekovom Tangu, za Šabrina v adaptácií Dostojevského próz (Cudzia žena a muž pod posteľov) získal nomináciu na Dosky 2006. V roku 2008 ziskal Dosky za postavu Hamleta v rovnomennej inscenacii SND a cenu Nadácie Tatra Banky za umenie 2008. Spolupracuje s rozhlasom - hra Baudolino, Pán prsteňov (Rádio Slovensko) a načítal román Michala Hvoreckého Eskorta, ktorý je prvou slovenskou audioknihou v trvaní 9 hodín.
[▪]  Dušan Mitana je jeden z najobľúbenejších a najrešpektovanejších slovenských spisovateľov. Rebel aj legenda. Svojimi dielami upútal niekoľko generácií čitateľov. Vedel sa pohybovať na hrane medzi racionálnym a fantazijným. Jeho dielam nechýbali ani humor a satira, často pracoval s tajomstvom a provokoval. Debutoval zbierkou poviedok Psie dni (1970) a neskôr vydal novelu Patagónia (1972), ktorá vyšla už v piatich vydaniach. Vo svojom prvom románe Koniec hry (1984) vykreslil Mitana sugestívny portrét normalizačného morálneho marazmu – záporného hrdinu, karieristu, ktorý sa stane vrahom unikajúcim pred spravodlivosťou.
[▪]  Po revolúcii vyšli Mitanovi aj knihy poviedok Slovenský poker (1993) a Krst ohňom (2001) či dve zbierky básní. Medzi jeho ďalšie diela patria Návrat Krista (1999), Môj rodný cintorín (2000) či román Zjavenie (2005).
Príďte prežiť príjemné posedenie pri dobrom čaji, kávičke a v umeleckej atmosfére.
[🗣]  INFORMÁCIE
Dom kultúry Zrkadlový háj / 30.09.2020 / 17:00 - 18:00 / voľný vstup
Podujatie organizuje OZ literarnyklub.sk v spolupráci s 
Kultúrne zariadenia Petržalky
 v rámci projektu literarnyklub.sk.
Podujatie finančne podporili hlavný partner 
Fond na podporu umenia
 a partneri Bratislavský samosprávny kraj, Nadácia mesta Bratislava a LITA, autorská spoločnosť.