16.12.2021 21:30
Online
Podujatie

_ _Čiary_diskusia: Mesto v čase pandémie

ODKAZ NA LÍSTKY: https://bit.ly/3pCsJfZ

Pandémia zmenila verejný priestor. Cesty pôsobia prázdnejšie, ľudia sa uzavreli do svojich bytov, zmenil sa spôsob, ako vnímame dav v električke alebo v nákupnom centre.  [🚊]  Ako zasiahli opatrenia do krajiny mesta, ako do našich životov a čo budú znamenať do budúcna?  [🚶] [🚶] [🚶]

Diskusia nadväzuje na premietanie filmu Čiary a bude sa odohrávať na platforme Kino-Doma, ktorá začína o 20:20. Diskutovať bude s režisérkou Barborou Sliepkovou básnik Michal Tallo a poetka Dominika Moravčíková, ktorá sa v jednom zo svojich textov venovala zvukom v čase pandémie.

Michal Tallo je básnik, prozaik a publicista. Vydal básnické knihy Antimita (2016) a Δ (2018), v dohľadnej dobe mu vo vydavateľstve Literárna bašta vychádza tretia zbierka Kniha tmy. Pravidelne píše o knihách a filmoch, moderuje diskusie o umení, prekladá a rediguje prevažne súčasnú poéziu. Vedie básnickú edíciu Lentikular vydavateľstva BRAK a spoluorganizuje literárnu súťaž Básne SK/CZ.

 Dominika Moravčíková je poetka, prozaička a doktorandka na Ústave hudební vědy FF UK v Prahe. V roku 2020 vydala debutovú zbierku básní Deti Hamelnu vo vydavateľstve Skalná ruža. Publikuje v periodikách Kapitál, Knižná revue, Glosolália a Kinečko. V rámci akademickej práce sa zaoberá aj štúdiami zvuku a je autorkou článku o verejných zvukoch v čase pandémie na Slovensku a v Česku, ktorý vyjde v publikácii vydavateľstva Routledge s názvom "Sounds of the Pandemic" v roku 2022.

 Režisérka filmu Barbora Sliepková je absolventkou katedry dokumentárnej réžie na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU. V súčasnosti pôsobí ako členka tvorivého tímu televíznej diskusnej relácie Večera s Havranom. Pravidelne sa podieľa na tvorbe rôznych dokumentárnych filmov, spotov a fotografií.

Filmová esej Čiary je v štýle urbánnych symfónií, situovaná do prostredia ukážkového postsocialistického mesta – súčasnej Bratislavy. Developeri vo veľkom prekresľujú pôvodné urbánne línie, mestská krajina sa dynamicky mení a viac nie je zrkadlom ľudí, ktorí v nej žijú.

 Film vznikol v koprodukcii RTVS, Toxpro , Vidno a Atelier 213 a vďaka finančnej podpore Audiovizuálny fond, Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Bratislavského samosprávneho kraja, Bratislava - hlavné mesto SR. Partnermi projektu sú Tatra banka a JTRE.