06.07.2024 19:00
Trvanie do: 06.07.2024 22:00
Eleuzína, Horná ružová 1, Banská Štiavnica
Podujatie
Zlatá vlna, Literárna bašta

Čítačka/diskusia finalistov na cenu za poéziu Zlatá vlna 2024

Už 6. júla sa uskutoční druhá čítačka finalistov na cenu za poéziu Zlatá vlna 2024. Tentokrát prijali do Banskej Štiavnice pozvanie slovenská spisovateľka a prekladateľka Mila Haugová a debutant Michael Papcun.

Spolu s nominovanými autormi bude priestor aj na diskusiu s našimi hosťami: Petrom Brezňanom, kurátorom ceny Zlatá vlna a Ľubicou Schmarcovou, porotkyňou aktuálneho ročníka. Je sa na čo tešiť.

KDE? KC Eleuzína, Horná ružová 1, Banská Štiavnica

KEDY? Sobota, 6. júl 2024 o 19:00

VSTUP VOĽNÝ

Podujatie je organizované v spolupráci s KC Eleuzína a bude sa konať v rámci Letnej univerzity Eleuzína.

O autoroch:

MILA HAUGOVÁ

je spisovateľka a prekladateľka. Debutovala v roku 1980 básnickou zbierkou Hrdzavá hlina pod pseudonymom Mila Srnková. Získala viacero domácich aj zahraničných ocenení a na svojom konte má množstvo básnických zbierok, ale aj prozaické, autobiografické a denníkové knihy (Zrkadlo dovnútra, 2009 a iné). Žije v Bratislave a Zajačej doline pri Leviciach. Na ocenenie Zlatá vlna už bola nominovaná za zbierku Z rastlinstva (2021), tentoraz získala nomináciu za zbierku Dokonalé zviera(nie) (Ars Poetica 2023).

MICHAEL PAPCUN

sa narodil v druhej polovici 90. rokov v Piešťanoch. Študoval na bratislavskej VŠMU a FF UK v Prahe. Namiesto kultúry ho živí reklama. Básne publikoval v Rádiu Devín a magazínoch Psí Víno a Vlna. S básnickou performanciou sa zúčastnil na festivale Tehláreň. V minulosti bol tiež laureátom literárnej súťaže Medziriadky a finalistom súťaže Básne SK/CZ 2020. Príležitostne sa venuje hudobnej a filmovej publicistike. Na literárnu cenu Zlatá vlna 2024 je nominovaný za svoju debutovú zbierku Ghetto Palm (Vlna, 2023).

 

Cena Zlatá vlna sa udeľuje raz ročne za najlepšie pôvodné slovenské básnické dielo. Tradične, aj tento rok, ju vyhlasujú o. z. Novotvar, Slovenské literárne centrum, vydavateľstvo Literárna bašta, o. z. literarnyklub.sk, časopisy Vlna - urbánny splietací mág a Vertigo. Laureátku alebo laureáta ceny Zlatá vlna 2024 vyhlásime na medzinárodnom literárnom festivale Novotvar, ktorý sa uskutoční 2. až 5. októbra 2024 v Bratislave.

Cenu za poéziu Zlatá vlna 2024 ako hlavný partner z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Cenu za poéziu Zlatá vlna 2024 ďalej podporili: LITA, Slovenské literárne centrum, Bratislavská reštaurácia, Kláštorný pivovar, Zámek Žďár nad Sázavou.

Mediálni partneri: Rádio Devín, Rádio_FM, Vlna, Knižná revue, Vertigo, plan.ar