05.03.2020 15:45
Goetheho inštitút v Bratislave
Podujatie

Čítanie a diskusia: Nie si ako iné matky

Angelika Schrobsdorff: Nie si ako iné matky.
Číta Táňa Pauhofová

„Bola taká komplikovaná ako skladačka zložená z tisícov kúskov – a ja som tieto kúsky musela nájsť a pospájať ich dokopy,“ píše o svojej matke Angelika Schrobsdorff. Kúskami skladačky sú pre ňu listy, fotoalbumy, spomienky priateľov a neskôr ich spoločne prežitý život.

Všetko sa začalo harmonicky v zámožnom židovskom dome berlínskeho obchodníka na začiatku 20. storočia. Else Kirschner je šarmantná mladá žena s tmavými kučerami a žiarivými očami, dojímavo milovaná rodičmi a milujúca život, ktorý jej doprial roky blahobytu, naplnené divadlami, koncertami, prázdninami v letnom dome pri jazere a veľkými vášňami. Všetkému však urobili rázny koniec nacisti. Else, medzitým vydatá za pruského junkera Ericha Schrobsdorffa, uteká s obomi dcérami do Bulharska.

V autobiografickom románe rozpráva Angelika Schrobsdorff o živote svojej židovskej matky, nekonvenčnej ženy, v Berlíne v období Weimarskej republiky, Tretej ríše a povojnového Nemecka. Podáva zaujímavý, takmer archeologický a pritom veľmi osobný pohľad na dejiny dvadsiateho storočia.
Vystúpia prekladateľka knihy Paulína Šedíková-Čuhová a vydavateľka Aňa Ostrihoňová (Inaque). Ukážky prečíta herečka Táňa Pauhofová (SND). Moderuje Zuzana Bariaková.

FB podujatie nájdete tu.