16.07.2021 19:00
Divadlo Pôtoň, Bátovce
Podujatie

Daša Krištofovičová: Kristine roky a Miroslava Košťálová: Maľoviedky

Autorské čítanie pripravovaných literárnych diel.
Daša Krištofovičová sa počas rezidencie venuje pripravovanej novele Kristine roky. Novela vychádza z autorkinej osobnej skúsenosti a voľne nadväzuje na poviedku Veľká kniha debilov. Hlavnou hrdinkou novely je rekvizitárka Krista, ktorá v tridsiatich troch rokoch reflektuje svoj život, pričom sa zameriava najmä na svoju profesiu a opisuje zákulisné vzťahy v divadle.
Miroslava Košťálová: Maľoviedky
Maľba ako spôsob rozprávania príbehu. Prchavé okamihy, surreálne výjavy či kontrastné farby zachytené na plátnach sú inšpiračným zdrojom pri tvorbe poviedok. Zaoberám sa v nich medziľudskými vzťahmi. Ústrednými postavami sú tri sestry, ktoré prechádzajú fázou vzájomného odcudzenia. Vystupujú z plátna, aby objavili svet za rámom. Sú priťahované vlastnými predstavami. V dôsledku toho sa dostávajú do absurdných situácií, ktoré preveria nielen ich intelekt, ale aj ľudskosť. To umožňuje odkrývať rôzne interpretačné roviny. Čo pre človeka znamenajú pojmy empatia, vášeň a láska?
Pripravovaná zbierka poviedok je inšpirovaná maľbami od Claudea Moneta, Salvadora Dalího, Pabla Picassa, Pierra-Augusta Renoirea, Egona Schieleho či Marca Chagalla.
Rezidenčný umelecký program Divadla Pôtoň je súčasťou projektu Centra umenia a kreativity, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.