24.11.2022 18:00
Artforum Žilina, Mariánske námestie 11
Podujatie

Diskusia Absyntu: Olesia Jaremčuk

Arméni, Nemci, Mešketskí Turci, Židia, Rumuni, Švédi, ale aj Slováci, ktorí po druhej svetovej vojne odišli žiť do vyľudnených ukrajinských dediniek. Desiatky rôznych národností nazývajú Ukrajinu svojím domovom. Ukrajina je etnicky omnoho pestrejšia, ako by sa mohlo zdať. Teraz, keď sa naše oči upierajú predovšetkým na túto krajinu, chceli by sme ju lepšie spoznať. Príležitosť nám ponúka ukrajinská reportérka Olesia Jaremčuk vo svojej novej knihe Naši iní s podtitulom Príbehy ukrajinskej rozmanitosti.
 
Olesia navštívila mnohé kúty Ukrajiny od Donbasu či Bukoviny až po pokojné dedinky Besarábie a Zakarpatska, aby zdokumentovala, ako žijú rôzne národnostné menšiny a komunity v Ukrajine, čo si pamätajú zo svojej minulosti a ako si predstavujú budúcnosť.
 
Olesia Jaremčuk je ukrajinská novinárka a spisovateľka. Zameriava sa najmä na témy kultúrnej a národnej identity. Vyštudovala na Katedre žurnalistiky Ľvovskej národnej univerzity Ivana Franka. Spolupracovala s viacerými ukrajinskými i európskymi médiami. Od júna 2017 do februára 2019 pôsobila ako šéfredaktorka vo Vydavateľstve Choven, ktoré sa špecializuje na reportážnu a dokumentárnu literatúru. Je laureátkou Ceny za literárne reportáže Samovydets vydavateľstva Tempora (2014), Ceny roka LitAccent (2018), laureátkou ceny ADAMI Media Prize (2018) a KulturKontakt Austria Foundation (2019).
 
Diskusia je súčasťou putovného festivalu reportážnej literatúry Reportéri v prvej línii, ktorú z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.