09.11.2022 19:00
Nová synagóga Žilina
Podujatie

Diskusia Absyntu | Wojciech Jagielski

Jeden z najuznávanejších súčasných poľských reportérov zavíta opäť do Žiliny! Wojciech Jagielski sa ako novinár a korešpondent zúčastnil ozbrojených konfliktov v Čečensku, Afganistane, Tadžikistane či v Gruzínsku a dlhodobo vývoj v týchto oblastiach sleduje. Okrem spolupráce s krakovským časopisom Tygodnik Powszechny, s BBC či s Le Monde, sme mu v Absynte vydali už 5 z jeho 8 kníh. Noční pútnici (2016) o detských vojakov v Ugande, príbeh silnej matky z prostredia Gruzínska pod názvom Všetky Larine vojny (2019) či netradičnú reportáž o večných hľadačoch šťastia Na východ od západu (2021).
V češtine mu vyšli knihy Modlitba za déšť (2018), ktorá je výsledkom jeho niekoľkých ciest do konfliktných zón Afganistanu, a najnovšia – Kamenné věže (2022). V nej sa reportér vydáva na Kaukaz, aby priniesol nový pohľad na vojnu v Čečensku a ako hovorí prekladateľka knihy, novinárka a bývalá disidentka Petruška Šustrová, ponúkol nám „sondu do politickej duše Čečenska“. Ako súvisí momentálna vojna na Ukrajine s tou rusko-čečenskou?
 
O svojej najnovšej knihe ale aj o úlohe literárnej reportáže, ktorá dokáže svetové udalosti a konflikty reflektovať s odstupom času sa porozpráva s novinárkou spravodajského portálu Aktuality.sk Stanislavou Harkotovou.
 
Diskusia je súčasťou putovného festivalu reportážnej literatúry Reportéri v prvej línii, ktorú z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.