09.12.2023 17:00
Trvanie do: 09.12.2023 18:30
Podujatie
Panenská Bratislava

Diskusia s prenasledovaným iránskym spisovateľom Farhadom Babaeiom

Minulý rok Bratislava vstúpila do medzinárodnej siete ICORN (International Cities of Refuge Network) a zaradila sa tak k mestám, ktoré poskytujú dočasné útočisko prenasledovaným umelcom a autorkám. Od októbra je jej rezidentom iránsky spisovateľ Farhad Babaei, ktorý sa predstaví v diskusii so Zuzanou Bujačkovou, koordinátorkou rezidencie. Tlmočí Jozef Vrabček.
 
Farhad Babaei čelil vo svojej domovskej krajine silnej cenzúre. Niekoľkokrát ho vypočúvali, zatkli, jeho meno zaradili na čiernu listinu ministerstva kultúry a islamského vedenia. Niektoré z jeho kníh v Iráne nakoniec zakázali a svoju tvorbu publikoval v zahraničných kultúrnych časopisoch, na literárnych weboch a prostredníctvom iránskeho undergroundového vydavateľstva. V ostatných rokoch sa mu podarilo vydať niektoré romány v anglicko-perzských vydavateľstvách v Londýne a Nemecku. Začiatkom tohto roka bol jeden z nich preložený do nemeckého jazyka.
 
Podujatie sa koná v rámci projektu LÝCEUM - Laboratórium otvorenej spoločnosti, ktorý bol podporený z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru 2014-2021, Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky v rámci programu kultúra.
 
ICORN rezidenciu koordinuje OZ literarnyklub.sk v spolupráci s mestom Bratislava a Nadáciou Milana Šimečku.