09.06.2021 17:00
Art Cafe v Banskej Štiavnici
Podujatie

Diskusia Trojica: Martin M. Šimečka a Iryna Pushkar

TROJICA AIR je od roku 2020 rezidenciou pre prekladateľov slovenskej literatúry do cudzích jazykov. Ukrajinská prekladateľka Iryna Pushkar v Banskej Štiavnici pracuje na prekladoch diel Matky a kamionisti Ivany Dobrakovovej a Telesná výchova Martina M. Šimečku.
S Martinom M. Šimečkom a Irynou Pushkar sa môžete stretnúť 9. 6. o 17:00 v Art Cafe Banská Štiavnica.
Podujatie moderuje Rado Sloboda.
Iryna Pushkar je prekladateľka zo slovenského jazyka do ukrajinčiny. V Banskej Štiavnici pracuje na prekladoch diel Matky a kamionisti Ivany Dobrakovovej a Telesná výchova Martina M. Šimečku. V ukrajinskom jazyku jej v roku 2020 vyšli dva preklady: Medzi Slovákmi (Martin M. Šimečka) a Milo nemilo (Milo Janáč). Ukrajinským čitateľom priniesla aj rozhovory so slovenskými autormi a autorkami či úryvky zo slovenskej literatúry, ktoré môžete napríklad nájsť v žurnáli VSESVIT alebo na portáli Ukrajina-Slovensko.
Martin M. Šimečka je oceňovaný slovenský spisovateľ a publicista. Ako dieťa z rodiny disidenta nemohol vyštudovať pred rokom 1989 pracoval v robotníckych zamestnaniach. Pred revolúciou publikoval v samizdate, v roku 1990 založil vydavateľstvo Archa, vyšiel mu napríklad súbor noviel Džin. Na konci 90. rokov bol šéfredaktorom týždenníka Domino-fórum, v rokoch 1999 až 2006 šéfredaktorom denníka SME, potom šéfredaktorom a neskôr editorom českého časopisu Respekt. Od vzniku Denníka N bol šéfom jeho redakčnej rady. Na jeseň 2016 prešiel z Respektu do Denníka N. Vo vydavateľstve Denníka N mu vyšli eseje Medzi Slovákmi, za ktoré dostal Cenu Dominika Tatarku a v minulom roku kniha Telesná výchova. Jeho knihy vyšli vo viacerých prekladoch, v poslednom období román Džin v macedónskom jazyku a kniha Medzi Slovákmi v ukrajinskom a poľskom jazyku.
Podujatie sa bude riadiť aktuálnymi opatreniami: https://kulturnysemafor.sk/domov
www.litcentrum.sk
www.banskastiavnica.sk
https://www.fpu.sk/sk/
https://www.lita.sk/
o.z. literatúra
Projekt TROJICA AIR finančne podporili Fond na podporu umenia a LITA- autorská spoločnosť.
Autorkou grafickej koncepcie je Kristína Soboň, autormi loga Trojica Air Palo a Janka Bálik.