19.07.2021 18:00
Art Cafe v Banskej Štiavnici
Podujatie

Diskusia Trojica: MIKA LAAKSONEN - VANDA ROZENBERGOVÁ

MIKA LAAKSONEN - VANDA ROZENBERGOVÁ
SK --- FI
Pozývame vás na slovensko-fínske literárne stretnutie v pondelok 19. júla do Art Cafe v Banskej Štiavnici.
TROJICA AIR je od roku 2020 rezidenciou pre prekladateľov slovenskej literatúry do cudzích jazykov. Na prelome júna a júla sa v rezidenčnom byte v Banskej Štiavnici venuje prekladu ukážok slovenských autorov do fínskeho jazyka Mika Laaksonen. Na podujatí sa predstaví spolu s Vandou Rozenbergovou, ktorá je autorkou jednej z týchto ukážok.
Podujatie moderuje Alexandra Salmela.
Začínajúci prekladateľ zo slovenčiny do fínčiny Mika Laaksonen počas rezidenčného pobytu v Trojici AIR v Banskej Štiavnici zostavuje tematické číslo fínskeho časopisu Särö https://www.sarolehti.net/infoeng.php. Cieľom je predstaviť fínskemu čitateľovi jednak slovenskú literatúru a kultúru, jednak problematiku stretnutí dvoch malých jazykov. Bude obsahovať príspevky o.i. od dlhoročnej vedúcej slovakistiky vo Fínsku, Anny Kyppö, či zakladateľky fínčiny na Slovensku, Zuzany Drábekovej, ale aj preklady ukážok zo slovenskej prózy a poézie vyhotovených Alexandrou Salmelou, Eerom Balkom, Jarim Aulom či Mikom Laaksonenom.
Vanda Rozenbergová debutovala zbierkou poviedok Vedľajšie účinky chovu drobných hlodavcov (2011), nasledovali knižky Moje more (2012), Slobodu bažantom (2015), Muž z jamy a deti z lásky (2017), Tri smrtky sa plavia (2018) a Spoločný nočný mier (2020). Okrem pozoruhodných tém, ktoré sa sústredia na slabých a trpiacich jedincov, oplýva jej autorská poetika aj objavnými šýlotvornými postupmi. Sama si svoje knihy tiež ilustruje a je tiež spoluautorkou knižnej série pre deti a mládež o pávučej rodine Websterovci.

Podujatie sa bude riadiť aktuálnymi opatreniami: https://kulturnysemafor.sk/domov
www.litcentrum.sk
https://artcafe.sk/
www.banskastiavnica.sk
https://www.fpu.sk/sk/
https://www.lita.sk/
o.z. literatúra
Projekt TROJICA AIR finančne podporili Fond na podporu umenia a LITA- autorská spoločnosť.
Autorkou grafickej koncepcie je Kristína Soboň, autormi loga Trojica Air Palo a Janka Bálik.