24.03.2021 17:00
Online
Podujatie

Diskusia Trojica: Norbert György a Ivana Dobrakovová

NORBERT GYÖRGY A IVANA DOBRAKOVOVÁ
TROJICA AIR je od minulého roka rezidenciou pre prekladateľov slovenskej literatúry do cudzích jazykov. Jedným z rezidentov v roku 2020 bol Norbert György, ktorý v Banskej Štiavnici pracoval na preklade knihy Ivany Dobrakovovej Matky a kamionisti do maďarského jazyka. Titul už vyšiel vo vydavateľstve Typotex.
Prinášame vám rozhovor o prekladoch, doslovoch aj priateľstvách medzi autormi a ich prekladateľmi. Moderuje Dado Nagy.
Video nájdete na YouTube: https://youtu.be/l6EA4sqZfFA
Norbert György sa umeleckému prekladu začal venovať na objednávku maďarského časopisu Lettre Internationale. Do maďarčiny preložil diela významných slovenských autorov a autoriek prózy, napr. Ballu, Víťa Staviarskeho, Ivany Dobrakovovej, a poézie, napr. Mily Haugovej, Kataríny Kucbelovej, Michala Habaja a ďalších.
Ivana Dobrakovová okrem prozaickej tvorby pracuje ako prekladateľka z francúzštiny a taliančiny na voľnej nohe. Od roku 2005 žije v Turíne v Taliansku. V slovenčine jej vyšli knihy Prvá smrť v rodine, Bellevue (kniha sa ocitla v minuloročnom výbere literárnej ceny EBOR), Toxo a Matky a kamionisti. Okrem maďarčiny vyšli jej tituly aj v anglickom, srbskom, poľskom či bulharskom jazyku.
www.litcentrum.sk
www.eleuzina.sk
www.banskastiavnica.sk
https://www.fpu.sk/sk/
https://www.lita.sk/
o.z. literatúra
Projekt TROJICA AIR finančne podporili Fond na podporu umenia a LITA- autorská spoločnosť.
Autorkou grafickej koncepcie je Kristína Soboň, autormi loga Trojica Air Palo a Janka Bálik.