05.08.2022 15:00
Trvanie do: 06.08.2022 16:00
Festival Atmosféra v Hontianskych Nemciach
Podujatie
Festival Atmosféra

Dobrá literatúra na Atmosfére 2022

Artforum + Atmosféra = láska! a práve preto na festivalovej lúke nesmú chýbať dobré knižky a literárne stretnutia ani v roku 2022.
Od piatku do nedeľného rána si budete môcť vybrať zo širokej ponuky knižiek z bystrického Artfora a so svojím potulným prívesom na festival opäť zavíta aj legendárny štiavnický Antikvariátik.
Na Atmosfére už pravidelne nesmú chýbať literárne diskusie a čítania. Tento rok bude aj vďaka nim festival na lúke pri Hontianskych Nemciach ešte viac poetický, ale nesklame ani prozaický fanklub, presvedčte sa sami:
 
↓ piatok 5. august ↓
15:00 (stage Diera)
MEDZIRIADKY: LUKÁŠ ONDERČANIN & EMA MADZIOVÁ
Jeden ostrieľaný autor a jedna začínajúca autorka. Tak bude vyzerať ďalšie autorské čítanie, ktoré na Atmosféru prináša literárna súťaž Medziriadky. Tentokrát v Diere vystúpia publicista Lukáš Onderčanin, ktorý minulý rok vo vydavateľstve Absynt vydal knihu Utópia v Leninovej záhrade a medziriadkarka Ema Madziová z Partizánskeho.
Moderuje Daniel Domorák.
 
19:00 (stage Diera)
MAROŠ PAVÚK: BLUESMAN V KOBERCI
Maroš Pavúk v roku 1992 otvoril v Brezne multižánrový klub Bombura v priestoroch bývalej likérky, ktorú komunisti zobrali jeho starému otcovi. V Brezne a na Slovensku vďaka nemu účinkovalo mnoho minulých, súčasných a budúcich umeleckých legiend, ktorých výpočet je rovnako dlhý ako neuveriteľný. Okrem iného stojí aj za vznikom legendárneho festivalu Slovenské alternatívne leto, ktoré sa v roku 1995 konalo na neďalekom Bzovíku a inšpirovalo k aktivite aj mnohé ďalšie festivaly. Pozývame vás obhliadnuť sa v čase ku koreňom slovenskej klubovej a festivalovej kultúry.
Moderuje Slavo Sochor.
 
↓ sobota 6. august ↓
09:00 (stage Dub)
ANNA GRUSKOVÁ: TICHÝ POBYT NA ULICI GWERKOVEJ-GÖLLNEROVEJ
Anna Grusková vo svojej umeleckej reportáži hľadá stopy Dr. Alžbety Gwerkovej-Göllnerovej v archívoch, múzeách, knižniciach, súkromných zbierkach, rozpráva sa s pamätníkmi a vedkyňami. Priamo v starobylej Banskej Štiavnici vytvára živý portrét modernej prvorepublikovej ženy, priekopníčky demokracie na Slovensku. Príďte sa v tieni dubu prebúdzať s rozprávaním Anny Gruskovej o gwerkovskej Štiavnici.
Moderuje Slavo Sochor.
 
09:50 (stage Dub)
STANISLAV VALLO: OD HVIEZDOSLAVA PO UMBERTA ECA A ĎALEJ
Štrnásť rokov pracoval ako redaktor vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ, po revolúcii takmer tri ďesaťročia pôsobil v diplomatických službách. Z taliančiny preložil desiatky románov, poviedkových a populárno-vedeckých kníh, vrátane vybraných diel Umberta Eca. Je veľkým obdivovateľom Hviezdoslava a spolu s priateľmi inicioval reedíciu neprávom zabudnutej knihy Jána Lajčiaka Slovensko a kultúra. O literatúre, prekladoch a našich skutočných celebritách bude nezameniteľný hlas slovenskej kultúry diskutovať aj v sobotu ráno na Atmosfére.
Moderuje Zuzana Bariaková.
 
11:00 (stage Diera)
DOMINIKA MORAVČÍKOVÁ: DOM PRE JELEŇA*
Poetka, prozaička a doktorandka muzikológie. V roku 2019 sa stala laureátkou súťaží Poviedka 2019 a Básne SK/CZ 2019. Pred dvomi rokmi vydala debutovú zbierku básní Deti Hamelnu vo vydavateľstve Skalná ruža a tento rok jej vo vydavateľstve KK Bagala vyšla debutová zbierka poviedok Dom pre jeleňa. Príbehy v nej spája skúmanie hraníc medzi človekom a zvieraťom, medzi prírodou a ľudským obydlím. Rodiny žijúce v rôznych typoch osídlenia (od horskej osady cez salaš až po samotný Dom pre jeleňa) sa ocitajú v osídlach prekliatia, tajomstva, či sporu o vlastníctvo na pozadí vojnového alebo náboženského konfliktu.
Moderuje Michal Tallo.
 
12:00 (stage Diera)
MICHAL TALLO: KNIHA TMY*
Tretia básnická zbierka Michala Talla je mrazivým svedectvom zániku sveta, ktorý až príliš pripomína ten náš. Jej nezvyčajný formát niekoľkých nájdených dokumentov najrôznejších typov - od náboženských textov záhadnej sekty, reportážnych básní, záznamov rituálov či osobných výpovedí viacerých ľudí, entít a iných bytostí - premieňa čítanie na interaktívnu detektívnu prácu. Jednotlivé básne nemajú stanovené poradie, často však spolu súvisia, či si naopak protirečia. Ich postupným skúmaním a porovnávaním sa nám tak v hlave skladá obraz spoločnosti v bode zlomu; spoločnosti, v ktorej zlo koná v mene lásky a všetko živé kolabuje v mene samozvanej čistoty. Vôbec prvé slovenské uvedenie zbierky Kniha tmy sa uskutoční na Atmosfére vo festivalovej Diere.
Moderuje Laura Klimová.
 
15:00 (stage Duša)
MILA HAUGOVÁ: VYBRANÉ BÁSNE O LÁSKE
Mila Haugová sa vracia na Atmosféru. Slovenská poetka, ktorá letné mesiace trávi v neďalekej Zajačej doline, opäť zavíta na festivalovú lúku pri Hontianskych Nemciach, tentokrát s komentovaním čítaním poézie o láske. Pozývame vás počúvať, bude to neopakovateľný atmosférický zážitok!
 
Partneri podujatia:
Artforum Banská Bystrica
Literárna bašta
Antikvariátik Banská Štiavnica
OZ literarnyklub.sk
 
* Podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.