10.07.2024 6:00
Podujatie
Výklad

Dobré stránky: Klára Vlasáková

Pozývame vás na stretnutie s českou spisovateľkou Klárou Vlasákovou a uvedenie slovenského prekladu jej románu Telá.
 
Klára Vlasáková (1990) je česká prozaička, dramaturgička a publicistka, píše filmové a komiksové scenáre, rozhlasové hry a je tiež autorkou podcastovej série Neklid. Za debutový román Praskliny (2020) bola nominovaná na Cenu Jiřího Ortena, s výtvarníčkou Juliánou Chomovou vydali v tom istom roku komiks Spiritistky. V roku 2022 mal premiéru film režisérky Cristiny Groșan Běžná selhání, ku ktorému napísala scenár.
 
Vo svojom najnovšom románe Telá pozoruhodne spracovala tému starnutia, telesnosti, materstva a medzigeneračných vzťahov. Román sa v ankete českého Deníka N stal Knihou roka 2022 a na začiatku leta vyšiel aj v slovenskom preklade Nataše Pravdovej vo vydavateľstve Literárna bašta.
 
Hlavnou hrdinkou románu je ovdovelá šesťdesiatnička Marie, ktorá žije v prenajatom byte a privyrába si strážením detí. Vo chvíli, keď vydáva svoju dcéru Rózu, má pocit, že o ňu definitívne prichádza. Dôchodkový vek, nedostatok peňazí, a najmä pocit, že sa stáva neviditeľnou, ju nútia hľadať spôsoby, ako sa znovu začať brať vážne. Róza sa zatiaľ pripravuje na vlastné materstvo, a zároveň zisťuje, že svojich blízkych pochopíme až vtedy, keď o nich začneme rozprávať.
 
Diskusiu a autorské čítanie moderuje Slavo Sochor.
 
Vstup na podujatie je voľný.
Projekt Literatúra v priestore 2024 z verejených zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je jeho hlavným partnerom.