24.05.2018
Trvanie do: 26.05.2018
Pezinok - Modra
Podujatie

Druhý ročník medzinárodného festivalu poézie FELIBER POETRY v Pezinku aj v Modre

Mestá Pezinok a Modra opäť ožijú poéziou! Nápad zorganizovať medzinárodný festival poézie FELIBER POETRY vznikol v Malokarpatskej knižnici v Pezinku, jeho obsah však reflektuje umelecké zázemie Pezinka a Modry, ich históriu, tradície i genia loci. Druhý ročník festivalu sa uskutoční od 24. mája do 27. mája 2018. Pozývame Vás na festivalové dni naplnené čítaním a interpretáciou poézie, diskusiami, workshopmi a ďalšími druhmi umenia.

Chýba vám poézia v každodennom živote? Máte pocit, že sa vytratila z tlače? Počujete jej málo v rozhlase či v televízii? Festivalom by sme si radi pripomenuli svet poézie a tvorbu básnikov predchádzajúcich generácii ale aj tej súčasnej. Vychádzame zo snahy oživiť niektoré miesta a ich literárnu pamäť, chceme ukázať spoločné črty i kultúrnu rozdielnosť básnikov žijúcich v strednej Európe, predstaviť náš región v inej podobe a priniesť poéziu v novej ale aj klasickej podobe. Aj tento rok predstavíme zaujímavých básnikov s väzbou na náš región – Lýdia Vadkerti Gavorníková, Jozef Mihalkovič, ale zároveň si bohatým českým programom chceme pripomenúť a uctiť výročie vznik prvej Československej republiky. Hlavnými hosťami festivalu budú slovenskí básnici a básnici z krajín V4: Anna Szabó (HU), Petr Borkovec, Petr Maděra, Jáchym Topol (CZ), Marcin Sendecki, Zbigniew Machej (PL), Rudolf Dobiáš, Ján Buzássy, Jozef Mihalkovič, Erik Groch, Anna Ondrejková, Valerij Kupka,Peter Šulej, Agda Bavi Pain, Mária Ferenčuhová, Eva Tomkuliaková, Peter Cibo, Juliana Sokol, Mihal Habaj.“ – Veronika Šikulová
V Pezinku (piatok 25. mája) bude festival prebiehať v priestoroch Schaubmarovho mlyna. Ešte v predvečer festivalu však v budove historickej radnice v Modre o 18.00 h otvoríme jedinečnú výstavu talianskej fotografky Lucie Gardin Portréty slovenských spisovateľov. V prekrásnom prostredí Schaubmarovho mlyna sa na druhý deň popoludní od 14.00 h do neskorého večera budú konať workshopy, besedy, autorské čítania, výstava fotografií a projekcia filmu Takovej barevnej vocas letící komety venované českej undergroundovej kapele so špeciálnou poetikou Psí vojáci a jej frontmanovi Filipovi Topolovi, ktoré ukončíme koncertom brnianskej skupiny Budoár staré dámy.

V Modre (sobota 26. 5.) bude jedným z miest diania aj niekdajší dom spisovateľa Vincenta Šikulu Hamrštíl, ktorý projektoval architekt Dušan Jurkovič. V jeho priestoroch sa hostia festivalu dozvedia o umeleckom podhubí mesta Modra. Festivalový deň bude pokračovať v priestoroch Múzea Ľudovíta Štúra, ktoré pripravuje výstavu Jej mesto v jeho svete, mapujúcu tvorivé a umelecké zázemie básnikov Lýdie Vadkerti Gavorníkovej a Jozefa Mihalkoviča. Pokračovať budeme v priestoroch historickej radnice multižánrovým večerom, ktorý spojí súčasnú poéziu s výtvarným umením mladých umelcov, ale aj hudbou - Stroon. Festivalový program vyvrcholí koncertom kapely Sto múch na nádvorí historickej radnice v Modre.

Čaká na vás aj bohatý sprievodný program. Recitačná súťaž Maľovaná abeceda pre deti z Pezinka a Modry, autorské čítania básní spojené s diskusiami so študentami, tvorivé workshopy s výtvarníkmi, Poéziomat, ale aj verejná projekcia dokumentárneho filmu Patrika Lančariča o Miroslavovi Válkovi. Pozývame Vás na festivalové dni naplnené čítaním a interpretáciou poézie, diskusiami, workshopmi a ďalšími druhmi umenia. Lebo len poézia, je dokonalou šifrou nekonečna...

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Hlavní partneri:
Malokarpatská knižnica v Pezinku
Kultúrne centrum Modra

Partneri:
Literárne informačné centrum

Homo liber

SNG, Schaubmarov mlyn

Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre
České centrum

Mediálni partneri:
Denník Pravda
Rádio Devín

Rádio FM
TV Pezinok
Média Modra