23.02.2024 18:00
Kultúrne centrum Malý Berlín v Trnave, Štefánikova ulica 4
Podujatie

Dva roky totálnej vojny: Ešte stále sme tu

Pred dvoma rokmi Rusko napadlo územie Ukrajiny. Po tom, ako v roku 2014 okupovalo Krym a začalo vojnu na Donbase.
 
Pozývame vás na diskusiu s Vierou Dubačovou, Radoslavom Dubravským a Martinom Korčokom a premiéru dokumentu Ešte stále sme tu, aby sme sa pozreli na vojnu z rôznych uhlov.
 
V lete 2023 sa filmár Radoslav Dubravský, riaditeľ Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok, reportér Denníka N a zakladateľ oceňovaného podcastu o židovstve Košer Podcast Mirek Tóda rozhodli natočiť dokument o tom, ako židovská komunita prežíva vojnu na Ukrajine a čo si myslí o Putinovej „denacifikácii“. Film sa točil v Lvive, hlavnom meste, aj v ostreľovanom Charkive a Krivom Rihu, odkiaľ pochádza prezident Volodymyr Zelenskyj. Okrem rôznych území spája aj rôzne generácie, traumy a príbehy v snahe zaznamenať ničivú silu vojny.
 
V Malom Berlíne uvedieme slovenskú premiéru filmu.
 
Po premietaní bude nasledovať debata s tvorcami filmu Radoslavom Dubravským, Martinom Korčokom a s Vierou Dubačovou.
Moderátor: Michal Klembara
Vstup zadarmo.
 
-----------
VIERA DUBAČOVÁ je divadelníčkou, režisérkou a regionálnou političkou. Po napadnutí Ukrajiny Ruskom opakovane cestuje na Ukrajinu, kde nakrúca dokumenty o hrôzach vojny. Momentalne prípravuje dokument o Ukrajinke, ktoru vojna zmenila z režisérky na vojačku na fronte.
MARTIN KORČOK je vyštudovaný etnológ, ktorý sa dlhé roky venuje téme holokaustu a ľudskoprávnym otázkam. V súčasnosti vedie Múzeum holokaustu v Seredi, ktoré spadá pod Slovenské národné múzeum – Múzeum židovskej kultúry. Už roky spracováva výpovede preživších, aby sa zachovali pre ďalšiu generáciu, keď už sami o nich nebudú môcť rozprávať.
RADOSLAV DUBRAVSKÝ je strihač, kameraman a režisér. Absolvent FTF VŠMU v Bratislave. Pracoval na filmoch Nina (2017), Plastic Symphony (2022), Posledný autoportrét (2018) a ďalších.
------------
 
Podujatie z verejných zdrojov podporili: Fond na podporu umenia, Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj.
Za podporu ďakujeme aj mediálnym partnerom: trnava-live.sk, trnavskyhlas.sk, Trnavsko a Trnavské rádio.