28.09.2017 18:00
Trvanie do: 28.09.2017
Kníhkupectvo Martinus, Obchodná 26 Bratislava
Podujatie

Erik Tabery: Opuštěná společnost. Česká cesta od Masaryka po Babiše

Kníhkupectvo Artforum vás pozýva na prezentáciu knihy Erika Taberyho, šéfredaktora českého týždenníka RESPEKT, spojenú s diskusiou. Kniha Opuštěná společnost - Česká cesta od Masaryka po Babiše je sondou do duše českého národa. Spája nás spoločná história a štát, ktorému vďačíme za prežitie v Európe 20. storočia, ktorú poznačili lži a nenávisť totalitných ideológií a svetové vojny ničivej sily.

Erik Tabery vo svojich textoch odhaľuje historický kontext determinujúci dnešný obraz národa. Oživuje a pripomína myšlienky mnohých vtedajších výnimočných osobností na čele s prezidentom T.G. Masarykom. V budúcom roku si spoločne budeme pripomínať 100. výročie vzniku ČSR. Je to ideálna možnosť spoznať lepšie naše dejiny a poučiť sa z výnimočného odkazu a étosu, ktorý ho v časoch medzi dvoma svetovými vojnami sprevádzal.

S Erikom Taberym sa prostredníctvom jeho knihy vydáme po stopách minulosti, ktorá mala niečo, čo dnes znovu hľadáme. Demokratické ideály, hodnoty slobody, tolerancie, rovnakých práv pre všetkých, úcta k pravde či solidarita s druhými sa dnes síce vytrácajú z politického života, ale zároveň máme nebývalé možnosti pre slobodný život v prosperite. Napriek tomu sa v spoločnosti šíri frustrácia, nespokojnosť a hnev. Aký je na to recept ? Uveríme tomu, že osud máme vo vlastných rukách? Objavíme v sebe znovu nádej a to lepšie v nás?

V Českej republike sú o mesiac parlamentné voľby, a preto sa pozrieme aj na aktuálnu situáciu na ich politickej scéne. Kde sa stratili osobnosti ako bol Václav Havel a ako si bez nich poradíme? Prečo ľudia v našich krajinách podliehajú populizmu a strachu? Bude Andrej Babiš novým českým premiérom? Ostane na hrade Miloš Zeman aj ďalšie funkčné obdobie? A aká je je naša budúcnosť v Európe - budeme naďalej spolu, bok po boku, aj keď sa EÚ vydá na cesta užšej integrácie?