22.02.2024 16:30
Trvanie do: 22.02.2024 19:30
Podujatie
Knižnica ASPEKTU, Mýtna 38, Bratislava

Feministický čitateľský kútik v knižnici ASPEKTU

Pozývame vás do feministického čitateľského kútika v knižnici ASPEKTU.
 
KEDY: štvrtok 22. februára, 16.30 – 19.30
KDE: knižnica ASPEKTU, Mýtna 38, Bratislava
 
Zoznámte sa s múdrymi aj krásnymi knihami približujúcimi svet z rôznych feministických perspektív.  Budú pre vás pripravené tipy na dobrú beletriu aj odbornú literatúru. A tiež vám organizátori podujatia predstavia, čo všetko nájdete v knižnici ASPEKTU. Môžete sa zapojiť do spoločného feministického čítania aj sa zapísať do aspektovskej knižnice ASPEKTU úplne zadarmo.
 
Čo vás čaká?
Privítanie a predstavenie knižnice 16.30 – 17.00
Privítame vás horúcim nápojom a vrúcnym slovom.
 
Spoločné čítanie 17.00 – 18.00
Spoločným čítaním si pripomenieme tri desaťročia ASPEKTU a našich textov. Prečítame si ukážky z prvých čísel Aspektu – prvého feministického časopisu v slovensko-českom priestore, nazrieme do niektorých titulov Knižnej edície ASPEKT a sprítomníme aj články zverejnené vo feministickom webzine ASPEKTin.
 
Stretneme sa napríklad s textami Ireny Brežnej, Jany Cvikovej, Jany Juráňovej, Uršule Kovalyk a Märty Tikkanen. Každý text je jedným zastavením v procese vývoja feministického diskurzu na Slovensku a ukáže nám kúsok z toho, ako sa premýšľalo a písalo – o túžbe po feminizme, rolách žien v súkromnej a verejnej sfére, násilí, rodovej identite, blízkosti žien, neokonzervatívnom dozore...
 
Rozhovory nad knihami 18.00 – 19.30
Hľadáte tipy na dobré voľnočasové čítanie, ale bežné knižné rebríčky vás akosi neuspokojujú? Aspekťáčky pre vás pripravia tipy na knihy, ktoré sa oplatí čítať: romány, poviedky aj poéziu, neznáme tituly aj hitovice, feministické sci-fi aj krimi.
 
Študujete na vysokej škole a zaujíma vás, čo môže kritická rodová perspektíva odhaliť vo vašom odbore? Pripravíme výber literatúry z rôznych vedných disciplín a tipy na knihy, ktoré môžu byť užitočnou pomôckou pri písaní študentských prác.
 
Ročný zápis do knižnice ASPEKTU môžete mať v tento špeciálny štvrtok úplne zadarmo.
 
Zoberte svoje +1 alebo +3 a príďte si s nami urobiť príjemný feministický večer do ASPEKTU.