04.10.2023 18:00
Bratislava
Podujatie
Novotvar

Festival Novotvar vám opäť prinesie aktuálne trendy miestnej aj svetovej literatúry

Aj tento rok sa október stane bratislavským mesiacom literatúry. Prečo? Lebo VIII. ročník medzinárodného literárneho festivalu Novotvar, ktorý sa uskutoční 4. - 7. októbra v Pistoriho paláci, Českom centre, v priestoroch klubu Pink Whale na Dunaji a v ďalších kultúrnych centrách Bratislavy.

Medzi hlavné hviezdy tohto ročníka patrí Ilija Trojanow, autor románov Zberateľ svetov a Moc a vzdor, či Elena Medel, španielska autorka, ktorej posledná kniha Zázraky, vyšla v českom vydavateľstve Host. Tešiť sa môžete aj na írsky tandem Louise Nealon, ktorej knižný debut Snehová vločka získal ocenenie Nováčik roka na An Post Book Awards 2021, a Ronán Hession. Jeho druhý román Panenka, ktorý vyšiel aj v slovenskom preklade, sa dostal do finále ceny Írsky román roka. Známy je aj ako hudobník pod menom Mumblin’ Deaf Ro a knižný recenzent magazínu Irish Times.

Špeciálnou kategóriou tohto ročníka bude literatúra krajín vyšehradskej štvorky.

Z českých autorov a autoriek sa môžete tešiť na dvoch laureátov ceny Magnesia Litera, Mareka Šindelku a Pavlu Horákovú. Prvého menovaného môžete poznať aj ako úspešného filmového a komiksového scenáristu (film Okupace, komiks Svatá Barbora), druhú menovanú zasa ako etablovanú prekladateľku (do jej repertoáru patria preklady Thomasa Pynchona, či Kurta Vonneguta).

Poľskú scénu zastúpi predstaviteľ mladej generácie, spisovateľ, dramatik a kritik Mateusz Górniak, autor veľmi sviežej prózy Trash story. Progresívnosť poľskej scény ukáže taktiež Agniezska Słodownik. Poetka, videopoetka, kurátorka a zakladateľka jedného z prvých poľských kultúrnych webov Barmleczny.com.

Zaostávať nebude maďarská scéna v podaní Anity Harag. Autorka krátkych próz stihla za debutovú zbierku Évszakhoz képest hűvösebb získať hneď niekoľko ocenení, preklady do nemčiny, angličtiny a čoskoro aj slovenčiny.

Nemenej silné zastúpenie výrazných debutantov aj dlhodobo etablovaných autorov bude mať slovenská scéna s menami ako Katarína Kucbelová, Mila Haugová, Jakub Spevák, Slavka Liptáková či Ondrej Štefánik.

Slovenskú literárnu scénu obohatí slávnostné vyhlásenie V. ročníka ceny za poéziu Zlatá Vlna, ktorá sa udeľuje každoročne od roku 2019 za najzaujímavejšie básnické dielo vydané v predchádzajúcom roku. Vyhlásenie ceny bude spojené s čítačkou nominovaných autorov a autoriek.

Bohatý literárny program urobia ešte bohatším hudobné vystúpenia, divadelné predstavenia, inštalácie na pomedzí filmu, literatúry a súčasného výtvarného umenia.

Festival Novotvar, 4. - 7.10. 2023, Pistoriho palác a Pink Whale. Ste pozvaní! 

Viac o autoroch a udalosti nájdete na našom webe www.novotvar.sk a Facebook udalosti: https://fb.me/e/16MVr9USK. Sledujte aj náš Instagram: instagram.com/festival.novotvar/

 

Medzinárodný literárny festival Novotvar 2023 sa koná pod záštitou primátora hlavného mesta SR Bratislava Ing. arch. Matúša Valla a starostu mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Ing. Mateja Vagača.

Medzinárodný literárny festival Novotvar 2023 podporil Medzinárodný vyšehradský fond. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.