20.04.2021 18:00
Online
Podujatie

INSAJD LITRIČR VOL.2. (FACE VERTIGO)

INSAJD LITRIČR je výsledkom spolupráce Tabačky Kulturfabrik a Tomáša Straku, ktorý v Tabačke vyspovedá ľudí, ktorí sú zodpovední za literárny život na Slovensku. Jeho hosťami budú vydavatelia, tvorcovia literárnych časopisov či kritici, no svoje zastúpenie budú mať i kníhkupci alebo ľudia, ktorí menia samotnú podobu literatúry. Budeme sa baviť o tom, čo všetko je dôležité zabezpečiť, vymyslieť či pripraviť, aby literatúra na Slovensku zostala živá.
Knihy vydavateľstva FACE - Fórum alternatívnej kultúry a vzdelávania a časopis Vertigo sú svojím špecifickým vizuálom i obsahom na prvý pohľad rozpoznateľnými komoditami kníhkupectiev. Ich základnou črtou je kontrast. Lokálny i svetový, provokujúci i konzervatívny, experimentálny, no pritom silne orientovaný na kvalitu.
FACE a Vertigo majú dušu a všetky ich výstupy, či už časopisecké, alebo knižné, majú spoločnú zvláštnu rebéliu a životaschopnosť. Novosť – ktorá nemusí byť šokujúca, ale práve naopak veľmi hlboká, čo sa u časopisov či vydavateľstiev s akademickým pozadím často nevidí.
O tom, ako sa prekladá Leonard Cohen, prečo bolo dôležité nadviazať na tradíciu jednoeurových poetických paperbackov alebo čo je to „biely protest“ a ako sa zastavuje cooltúra, sa budeme baviť so šéfredaktorom Jánom Gavurom a redaktorkou Lenkou Šafranovou.
Diskusiu s hosťami bude viesť Tomáš Straka, ktorý sa okrem československej slam poetry zaoberá i divadelnými, filmovými a literárnymi recenziami či rozhovormi a diskusiami. Okrem osobností v našom priestore už spovedal aj aktivistov a umelcov ako Badiucao či Maria Peszek. V roku 2021 Vás pozýva do Tabačky Kulturfabrik na sériu diskusií INSAJD LITRIČR, v ktorých sa bude so svojimi hosťami rozprávať o sile umenia, ale aj o organizácii a problémoch kultúrneho života spojeného s knihami.
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.