25.10.2023 17:30
Trvanie do: 25.10.2023 18:30
Artforum, Kozia 20, Bratislava
Podujatie

Jana Karšaiová: Zamatový rozvod v bratislavskom Artfore

Pôvodom slovenskej autorke Jane Karšaiovej vyšiel v roku 2022 v talianskom vydavateľstve Feltrinelli debutový román Divorzio di velluto a ešte v tom istom roku bola jej kniha nominovaná na prestížne ocenenie Stregga. Príbeh o ťaživej neprítomnosti, o nevyslovených túžbach, o zrade a zložitom hľadaní vlastného ja, teraz vychádza aj v slovenskom preklade a autorka ho príde predstaviť slovenskému čitateľstvu.
 
Katarína, hlavná hrdinka Karšaiovej románu, prichádza z Prahy do Bratislavy, aby strávila Vianoce so svojimi rodičmi a bratom. Pri sviatočnom stole chýbajú dvaja dôležití ľudia: sestra Dora, ktorá sa pred rokmi odsťahovala do Ameriky, a jej český manžel Evžen. Na neprítomnosť sestry si už rodina zvykla, no absenciu manžela musí Katarína neochotne vysvetľovať. Na Slovensku stretáva aj svoje vysokoškolské kamarátky, najmä Vieru, ktorá sa vďaka štipendiu odsťahovala do Talianska a domov sa vracia nerada. Vymieňajú si skúsenosti z nešťastných vzťahov a zložitej integrácie v cudzine. Medzi ich osobnými a rodinnými spomienkami sa vynárajú obrazy z nedávnej histórie svojej rodnej krajiny – od komunistickej cenzúry a prázdnych obchodov, až po 90. roky a rozpad Česko-Slovenska.
 
Literárny debut, ktorý v Taliansku nedávno získal aj Cenu Johna Fanteho, príde teraz v rámci Týždňa talianskeho jazyka autorka Jana Karšaiová predstaviť do Bratislavy. Nielen o témach knihy, ale aj o skúsenosti s talianskym literárnym prostredím a exofónnej literatúre bude diskutovať s moderátorom Slavom Sochorom z vydavateľstva Literárna bašta.
 
Partnerom podujatia je Taliansky kultúrny inštitút.