02.05.2023 17:30
Mestská knižnica, Klariská 16, Bratislava
Podujatie

Janko Kráľ – Narodil som sa pre nepokoj

Slovenské literárne centrum a Mestská knižnica v Bratislave pozývajú na literárne podujatie  Janko Kráľ – Narodil som sa pre nepokoj. Naplánované je na utorok 2. mája o 17.30 v Mestskej knižnici na Klariskej 16.

Hosťom moderátorky Dany Podrackej, vedúcej oddelenia domácich projektov Slovenského literárneho centra, bude prekladateľ z Írska John Minahan, ktorý žije a pracuje na Slovensku od roku 1996 a od roku 2004 prekladá slovenskú literatúru do angličtiny.

Slovenské literárne centrum vydalo vlani pri príležitosti 200. výročia narodenia básnika Janka Kráľa  dve identické knihy, v slovenčine a v angličtine: Narodil som sa pre nepokoj / I was not Born for Quiet. Básne vybral, preložil, a úvodnú esej napísal John Minahane.

Dizajnér knihy Palo Bálik vytvoril metafyzickú podobizeň básnika v digitálnom nástroji Metahuman Creator, ktorý sa využíva na tvorbu postáv do videohier. Súčasťou besedy bude tak aj krátka projekcia virtuálneho portrétu Janka Kráľa. John Minahane a Dana Podracká prečítajú i niekoľko básní Janka Kráľa v slovenčine a v angličtine.

Obe publikácie sa budú dať zakúpiť počas literárneho podvečera v priestore Pod knižnicou Mestskej knižnice na Klariskej 1.  Vstup je voľný.