13.07.2020 18:00
Zichyho palác v Bratislave
Podujatie

John Milton: Stratený raj

Literárny kalendár pri príležitosti vydania prvého slovenského prekladu jedného z najvýznamnejších literárnych diel v histórii - Stratený raj (vydavateľstvo Modrý Peter).
V diskusii o kultovom epose sa predstavia prekladateľ Marián Andričík a vydavateľ Peter Milčák.
Číta František Kovár.
Moderuje Zuzana Belková.
Hudba: Martin Geišberg.

Strhujúce veršované spracovanie tematiky biblickej knihy Genezis v dvanástich knihách sčasti napĺňa žánrové konvencie eposu s nadväznosťou na antických, ale aj súdobých klasikov tohto žánru (Homér, Vergílius, Tasso), predovšetkým je však dôkazom básnického génia Johna Miltona, ktorý aj s výrazným zdravotným handicapom ako nevidiaci bol schopný vytvoriť mnohorozmerné dielo, ktoré svojou šírkou záberu, bohatstvom básnickej imaginácie, jazyka i nekompromisným mravným apelom je výsostne aktuálne aj dnes.
V Stratenom raji Milton po prvý raz v dejinách anglickej literatúry použil blankvers, do tých čias vyhradený dráme, ako veršový rozmer eposu. Súčasťou vydania je bohatý poznámkový aparát a sprievodná štúdia prekladateľa Mariána Andričíka. Vyše šesťstostranová kniha v tvrdej väzbe s prebalom vychádza s pôvodnými ilustráciami Williama Blakea a v minimalistickej knižnej úprave Jakuba Milčáka.

___________
Pravidelné podujatia "Literárny klub u Zichyho" organizuje OZ literarnyklub.sk v spolupráci so Staré Mesto - srdce Bratislavy v rámci projektu literarnyklub.sk.
Podujatie finančne podporili hlavný partner Fond na podporu umenia a partneri Bratislavský samosprávny kraj, Nadácia mesta Bratislava, LITA, autorská spoločnosť a Rakúsky kultúrny fond.