10.08.2020 18:00
Zichyho palác v Bratislave
Podujatie

Kapitalks: Bitch Planet – uvedenie komiksu

Je vo svete komiksu ešte stále prestížnejšie, ak ženy zostavia knihu s mužskou hlavnou postavou, než keď žena napíše knihu s hlavnou hrdinkou?

Iron Man, Superman, Spiderman, Batman, Captain America, X-Men, Joker, Hellboy, Daredevil, Lucifer, Aquaman sú mená superhrdinov, s ktorými sme sa mnohí a mnohé stretli.

Hlavnými postavami týchto komiksov sú prevažne mužskí hrdinovia a zloduchovia. Ženy vystupujú najmä v roliach ich pomocníčok alebo ako sexuálne objekty. V komiksovom priemysle síce stále dominujú muži, no aj ten sa postupne mení.

Kým historicky sa forma a obsah tohto žánru zameriavali hlavne na biele mužské čitateľstvo strednej triedy, do sveta komiksu dnes pribúda stále viac protagonistiek a protagonistov rôznych sexualít, rodových, etnických či triednych príslušností.

Reprezentáciou takéhoto prístupu je aj americký feministický, intersekcionálny, exploatačný dystopický sci-fi komiks Bitch Planet, ktorý vychádza v slovenskom preklade Kristíny Kállay vo vydavateľstve Apart a ktorého mediálnym partnerom je mesačník Kapitál.

Úryvok z neho Vám v rámci podujatia Bitch Planet – uvedenie komiksu prečítajú ľudia, ktorí stoja za jeho slovenskou verziou. V rozhovore s Kristínou Kállay sa dozviete, prečo voľba padla práve na tento komiks a čo znamenajú všetky tie prídavné mená pred jeho názvom.

Podujatia Kapitalks z verejných prostriedkov podporil hlavný partner Fond na podporu umenia, Bratislavský kraj a Bratislava - hlavné mesto SR.

Grafika: Magda Scheryová / štúdio ONAONAONA