28.03.2023 19:00
Rómerov dom, Bratislava
Podujatie

Kapitalks: O kom hovoríme, keď hovoríme o Karvašovi?

Známy spisovateľ a dramatik Peter Karvaš vo svojej knihe V hniezde pátra v hlbinách vlastnej pamäti, z ktorej sa vynárajú spomienky na rodičov, najmä na milovanú mamu, starú mamu, spolužiakov a učiteľov, na život v Banskej Bystrici.
 
Farbisto opisuje ulice a zákutia mesta v 20. a 30. rokoch: novorenesančnú vilu na Hornej ulici s ateliérom starého otca Dominika Skuteckého, námestie (vtedy ešte Masarykovo) s lákavými obchodíkmi, Benického a Ebnerov dom, Dolnú ulicu či proletársky Hušták a tiež živú tetu Vansovú v dome pri Bystričke. Banská Bystrica v spomienkach vytvára citové a sociálne zázemie pre generáciu, ktorá napokon dospela v Slovenskom národnom povstaní, a hoci Karvaš oživuje hlavne "svet včerajška", jeho krásy i tragédie, v rozprávaní môžeme rozoznať črty, ktoré nezostali iba minulým svedectvom.
 
Druhé vydanie knihy V hniezde, ktorá pôvodne vyšla v roku 1981, prídu do Rómerovho domu predstaviť divadelný teoretik Milan Zvada, ktorý sa aktívne zaoberá tvorbou a životom Petra Karvaša, spolu s vydavateľom Slavom Sochorom z Literárnej bašty, divadelníčkou Zdenkou Pašuthovou a hercom a žiakom P. Karvaša Alfrédom Swanom. Podujatie moderuje Tomáš Hučko.
 
Vstup na podujatie je voľný.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu Literárny klub v Rómerovom dome.
Grafický design: Barbara Kowalczuk