04.10.2022 19:00
Libresso Books & Coffee, Hlavná 29, Prešov
Podujatie

Katarzyna Surmiak-Domańska v Prešove | Reportéri v prvej línii

Keď si Krzysztof Kieślowski kúpil motorku, najskôr ju rozmontoval do poslednej skrutky a znova zložil, aby zistil, ako funguje. Presne tak isto pristupoval aj k svojim filmovým hrdinom.
 
Život a tvorbu jedného z najvýznamnejších režisérov svetovej kinematografie sa vo svojej novej knihe Kieślowski v detaile rozhodla preskúmať poľská reportérka Katarzyna Surmiak-Domańska, autorka skvelej reportážnej knihy Ku-Klux-Klan. Tady bydlí láska. Kniha Kieślowski v detaile je výnimočná biografia, skvelá reportáž a zároveň pútavý román nielen o slávnom režisérovi, ale aj o zmenách, ktorými si prešla Stredná Európa na prahu nového tisícročia.
 
Nielen o Kieślowskom bude Katarzyna diskutovať v utorok večer spoločne s Petrom Medviďom.
 
Srdečne vás pozývame stráviť večer s Absyntom!
 
Katarzyna Surmiak-Domańska spolupracuje od roku 1995 s denníkom Gazeta Wyborcza a od roku 2010 prednáša o poľskej reportážnej škole na varšavskom Inštitúte reportáže. Za svoju štvrtú reportážnu knihu Ku-klux-klan. Tady bydlí láska bola nominovaná na Cenu Ryszarda Kapuścińského za literárnu reportáž, aj na prestížnu poľskú literárnu cenu Nike.
V roku 2018 vydala biografickú reportáž o živote a tvorbe Krzysztofa Kieślowského Kieślowski v detaile, ktorá vyšla v slovenčine práve tento rok. Krzysztof Kieślowski bol iba neznámy Poliak, ktorý v deväťdesiatych rokoch vyšiel z tieňa postkomunistického priestoru a svojimi filmami napokon dobyl celý svet od Berlinale až po Cannes.
Diskusia je súčasťou putovného festivalu reportážnej literatúry Reportéri v prvej línii, ktorú z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.