07.11.2019 12:00
Trvanie do: 10.11.2019 15:00
Incheba, Bratislava
Podujatie
Literárne informačné centrum

LIC na Bibliotéke 2019

Spolu s partnermi sme opäť pripravili pestrý program na knižný veľtrh BIBLIOTÉKA. Koná sa od štvrtku 7. novembra do nedele 10. novembra. Stretneme sa najmä na pódiu LIC a ZVKS, kde budeme ponúkať aj naše knižné tituly za špeciálne veľtržné ceny. FB podujatie nájdete tu. 

 

 

Programy LIC na Bibliotéke 2019
PROGRAM V PDF
 

Štvrtok 7. novembra

 

12.00 – 13.00 Cena Bibliotéky

Beseda s laureátkou Ceny Bibliotéky za rok 2019

Literárne informačné centrum v spolupráci s Inchebou Bratislava od roku 2007 udeľuje cenu za pozoruhodné literárne dielo ženskej autorky, ktoré vyšlo v predchádzajúcom roku. Laureátka sa vyhlasuje počas slávnostného otvorenia Bibliotéky.

Moderuje Zuzana Belková

 

16.00 – 17.00 To najlepšie zo sociálnych sietí

Združenie internetových autorov PARS ARTEM predstaví svojich členov a ich knihy. Ondrej Kalamár uvedie knihu o básnikovi Jožovi Urbanovi Pivo u Chárona, Dana Janebová svoj trojjazyčný príbeh pre deti Laura a Sebastián.

Moderuje Zuzana Kuglerová

Pripravilo OZ Pars artem

 

17.00 – 18.00 Archívy priestorov Mily Haugovej

Významná súčasná poetka otvára čitateľom svoje umelecké aj osobné priestory, sú v nich záznamy, ktoré umožnia hlbšie preniknúť do jej literárnej tvorby a uvažovania o umení a živote.

Moderuje Veronika Dianišková

 

Piatok 8. novembra

 

10.00 – 11.00 Zlatý zub. Tajomstvo školskej pivnice

Ako sa tvorí komiks? Na workshope venovanom knižnému vydaniu komiksu, ktorý vychádzal na pokračovanie v časopise Slniečko, si deti s jeho redaktorkami a autorkou textu Soňou Balážovou vyskúšajú, ako vyrozprávať príbeh krátkymi vetami a pomocou obrázkov.
 

14.00 – 15.00 Autorské čítanie Medziriadkov

Projekt Medziriadky na svojich podujatiach vždy uvádza dvojicu etablovaného autora alebo autorku a úspešného medziriadkara či medziriadkarku. Svoju poéziu tentoraz predstavia Ivona Pekárková a Alfréd Tóth.

Moderuje Soňa Uriková

 

15.00 – 16.00 Nové miesta na čitateľských mapách

O nových prekladoch slovenskej literatúry do bulharčiny budú besedovať autori so svojim prekladateľmi. Významný bulharský spisovateľ a prekladateľ Asen Milčev postavil už pevný most pre bulharských čitateľov k súčasnej slovenskej literatúry. Tento rok vyšiel v jeho preklade už tretí román Michala Hvoreckého Troll. Prekladateľka Ľudmila Kotarová priniesla do Bulharska kus našich dejín svojím prekladom pútavého historického románu Antona Hykischa Spomeň si na cára.

 

16.00 – 17.00 Slovenská literatúra v Paríži

Na jednom z najvýznamnejších knižných veľtrhov Livre Paris 2019 sme prezentovali 25 nových titulov slovenských autorov v preklade do francúzštiny. Diskusia o tom, čo pre nás znamená vstup na francúzsky knižný trh a ochutnávka z prekladov.

Účinkujú: Mária Ferenčuhová, Michal Hvorecký, Nicolas Guy, Uršuľa Kovalyk, Xavier Galmiche, Arpád Šoltész, Ivan Štrpka

Moderuje: Miroslava Vallová

 

Sobota 9. novembra

 

12.00 – 13.00 Rómsky knižný klub Bidovčatá

Deti z rómskej osady medzi Michalovcami a Košicami predvedú hudobno-literárnu adaptáciu slovenských povestí Zuzany Kuglerovej v ich rodnom jazyku – spev má v ňom rovnako dôležité miesto ako slovo.
 

13.00 – 14.00 Za hranicami slonovinovej veže

So spisovateľom svetového formátu Györgyom Dragománom, autorom románov Biely kráľ, Hranica, a jeho manželkou, spisovateľkou a poetkou Annou Szabó T., autorkou zbierky Törésteszt, ktorej slovenský preklad sa pripravuje, sa o spoločnej práci, živote, vydaných a pripravovaných knihách porozpráva spisovateľ Pavol Rankov.

 

15.00 – 16.00 Kritická ročenka

Aká je naša súčasná literárna kritika? Antológia Kritická ročenka 2018 ponúka pohľady 23 kritikov za zrkadlo literárnej tvorby. O ambíciách a možnostiach súčasnej literárnej kritiky besedujú literárni vedci – zostavovateľ antológie Vladimír Barborík a Viliam Nádaskay.

Moderuje: Matej Masaryk

 

16.00 – 17.00 Slovenský intelektuál Alexander Matuška

Monografia o Alexandrovi Matuškovi vyšla z pozostalosti literárneho vedca Vladimíra Petríka, ktorý jeho tvorbu pozorne sledoval pol storočie.

Publikáciu predstaví jej editor Vladimír Barborík, tvorbu a život Alexandra Matušku priblíži Rudolf Chmel.

Moderuje Magdalena Bystrzak

 

17.00 – 18.00 Veľký nástup komiksu?

Slovensko nemá silnú komiksovú tradíciu. Ale aj napriek tomu sa grafický román a komiks nevzdáva a vydáva sa do boja stále s novými výzvami. O tom, aké výzvy komiks ponúka tvorcom, budú besedovať Tomáš Prokůpek, vedecký pracovník na FF Univerzity Palackého v Olomouci, kde sa venuje histórii českého komiksu, výtvarník Dávid Marcin a teoretik pop-kultúry Juraj Búry.

Moderuje Eva Piarová

 

 

Nedeľa 10. novembra

 

11.00 – 12.00 Dokumenty z novembra 1989

Dokumenty obsiahnuté v XIV. zväzku edície Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov Novembrová revolúcia a česko-slovenský rozchod oživujú 30. výročie udalostí z novembra 1989. Edíciu v LIC založil historik a publicista Pavel Dvořák v roku 1998, doteraz vyšlo 14 zväzkov v 20 knižných dieloch.

Moderuje Peter Turčík

 

12.00 – 14.00 30 rokov slobody

Aké boli očakávania aktérov Nežnej revolúcie? Ako sa odvtedy Slovensko zmenilo, je naša spoločnosť slobodná a zostali nám revolučné ideály? Na tieto otázky sa pokúsia odpovedať priami účastníci novembrových udalostí.

 

14.00 – 15.00 Bielym atramentom: feministická literárna kritika a gynokritika

Slovenská a slovinská poetka, prozaička a literárna vedkyňa Stanislava Chrobáková Repar sa vo svojej novej knihe predstavuje predovšetkým ako literárna kritička a esejistka. Výber literárnych úvah, interpretácií a recenzií, ktorý vyšiel v ASPEKTE, predstaví v rozhovore s vydavateľkou Janou Cvikovou.