23.06.2021 17:00
Trvanie do: 25.06.2021 21:00
klub .pod lampou Bratislava
Podujatie

litera fest 2021

STREDA 23. 6. 2021
17.00 // SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE LITERA FESTU A VERNISÁŽ RE:BOOK

Od jari poznáme desať najlepších prozaických kníh, ktoré sú nominované na literárnu cenu Anasoft litera. Tým predchádzajúcim desiatim najlepším knihám minulého ročníka študenti a študentky VŠVU vytvorili nový dizajn. Prototypy kníh sú vytlačené v exkluzívnom počte a sú nepredajné. Na výstave RE:BOOK si ich môžete porovnať s originálmi a prelistovať počas celého festivalu. 
litera fest však oslavuje aktuálnu desiatku ceny Anasoft litera, a to hlavne jej autorky a autorov. Ktoré tituly z nej najviac zaujali kultúrnu verejnosť?

Uvádza: Andrea Makýšová Volárová

 

17.30 // SPOMIENKA NA VILIAMA TURČÁNYHO

Dôležitou súčasťou literárnej ceny Anasoft litera je odborná porota, ktorú tvoria osobnosti literárnej vedy či kultúrnej obce. Nedávno ju opustil významný predstaviteľ, literárny vedec, prekladateľ a básnik Viliam Turčány. Pamiatku na neho si uctime rozhovormi s ľuďmi, ktorí si ho vážili a zároveň sa s ním poznali — ako napríklad Anna Valcerová-Bacigálová, Miroslava Vallová či Marián Andričík. Moderuje: Andrea Makýšová Volárová.

 

 18.30 // JANA JURÁŇOVÁ  

„Kniha Naničhodnica pracuje s témou, na ktorú som čakala snáď desaťročie,” píše vo svojom hodnotení na internete Magdaléna. Naďka zas kladie otázku: „Ktorá z postáv je naničhodník?” Čo o svojom románe povie samotná autorka v rozhovore s Patrikom Garajom?

 

19.00 // RICHARD PUPALA

Trinásť poviedok Richarda Pupalu z knihy „ženy aj muži, zvieratá” treba zažiť. Najlepšie na autorskom čítaní a besede. Moderuje: Tomáš Hudák. 

 

 

20.00 // LITERA FEST KONCERT: TIMEA

Talentovaná speváčka Timea upriamila na seba pozornosť, keď koncom minulého roka vydala debutové EP Confusion of Warmth, za ktoré získala Ocenenie Nadácie Advance Investments na RHA2020. Na litera feste vystúpi spoločne s Radovanom Činčurom.

 

ŠTVRTOK 24. 6. 2021
16.00 // SÚDIME DESIATKU ANASOFT LITERA 2021 PODĽA OBSAHU

Aká je desiatka Anasoft litera z pohľadu odborníkov? Diskutujú literárni vedci z Ústavu slovenskej literatúry Slovenskej akadémie vied Doc. Mgr. Vladimír Barborík, Mgr. Radoslav Passia, PhD. a zástupca poroty ceny Anasoft litera 2021 Rafał Majerek. Modruje: Mgr. Peter Darovec, PhD. z Katedry slovenskej literatúry a literárnej vedy Filozofickej fakulty Univerzity Komenského.

 

17.00 // ETELA FARKAŠOVÁ  

Môže jednotlivec prispieť k záchrane sveta? Alebo to pôjde len formou medzinárodnej dohody?  Takéto a mnohé ďalšie otázky vám zostanú po prečítaní knihy  Záchrana sveta podľa G. Na niektoré si musíte odpovedať sami, na ďalšie vám odpovie autorka, s ktorou sa bude zhovárať Ivica Ruttkayová a Rastislav Šimášek.

 

17.30 // ZUZANA ŠMATLÁKOVÁ 

Knihu Zuzany Šmatlákovej Nič sa nestalo prečítate za pár hodín. Ale ostane vo vás ešte veľmi dlho. Rovnako podmanivo vyznievajú aj slová autorky na besedách. Tentoraz sa s ňou bude zhovárať Marek Hudec. 

 

18.00 // TIMRAVA SKOPALA ROČKU

Ako by vyzerala slovenská literatúra a kultúra bez Boženy Slančíkovej Timravy? Zabudnite na poučky zo školy. O Timrave sa dá rozprávať úplne inak. Presvedčte sa o tom na diskusii s Magdalénou Vášáryovou, Ivanou Taranenkovou, Veronikou Šikulovou a Katarínou Kočálkovou.

 

19.15 // LACO KERATA 

Peter Prokopec sa bude zhovárať s Lacom Keratom nielen o knihe Na okraji mojej hory. Kerata je veľký hráč a hrou je aj jeho prozaická kniha. Pri jej čítaní sa človek cíti ako na dovolenke. 

 

20.00 // LITERA FEST KONCERT: RICHARD AUTNER

Richard Autner nedávno vydal svoj debutový album Odpovede, ktorý je inštrumentálne aj textársky vyzretým dielom. Spoznajte ho naživo na koncerte počas litera festu.

 

PIATOK 25. 6. 2021
17.00 // ALTA VÁŠOVÁ

Krátky film o knihe Alty Vášovej – Odlety, ktorá je mimoriadna nielen kvôli nastolenej téme, ale aj vďaka fragmentárnym zápiskom, takmer denníkom, ktoré sú budované ako básnický text a román zároveň.

 

17.10 // LUKÁŠ CABALA

Krátky film o knihe Lukáša Cabalu – Satori v Trenčíne. Prenesiete sa do jediného slovenského mesta s metrom, mrakodrapmi, čínskou štvrťou… Do mesta, ktoré je oslavou literatúry.   

 

17.30 // BARBORA HRÍNOVÁ

Barbora Hrínová sa vo svojej debutovej knihe Jednorožce zameriava na obyčajné ľúbostné a partnerské komplikácie či nedorozumenia. A predsa nevyznieva obyčajne. V čom je jej výnimočnosť? Nielen to sa dozviete počas debaty s autorkou, ktorú bude viesť Dado Nagy. 

  

18.00 // ANASOFT FILMERA

Oslovili sme piatich odborníkov z oblasti filmu, Jelenu Paštékovú, Máriu Ferenčuhovú, Marianu Jaremkovú, Martina Ciela a Petra Konečného, aby vybrali desať najlepších filmových adaptácií literárnych diel, ktoré vznikli v priebehu uplynulých sto rokov. Ktoré to sú? O tom sa už Tomáš Bartoněk bude zhovárať so svojimi hosťami.

Zoznam hodnotených filmov si môžete pozrieť tu.

 

19.00 // VERONIKA ŠIKULOVÁ

Knihu Tremolo ostinato si môžete otvoriť kdekoľvek a začítať sa. Opakovane. Raz sa budete smiať, až vám vyhrknú slzy. A potom opäť zmĺknete a začnete premýšľať. O románe – nerománe sa s Veronikou Šikulovou bude zhovárať jej blízka priateľka Tina Čorná. 

 

19:30 // IVANA GIBOVÁ

Ivana Gibová zobrazuje vo svojej zbierke poviedok Eklektik Bastard súčasnú realitu a problémy jednej predstaviteľky tridsať plus generácie narodenej v osemdesiatych rokoch, ktorá má internetovú dospelosť, ale nemala internetové detstvo. Veľmi zaujímavá je aj jej grafická podoba, kde autorkou ilustrácií je priamo Ivana Gibová. Viac o knihe sa dozviete v debate, ktorú so spisovateľkou bude viesť Peter Darovec.

 

20.00 // LITERA FEST KONCERT: HVOZD

Korene Hvozdu siahajú ešte na začiatok tohto tisícročia, keď boli stabilnou súčasťou bratislavskej alternatívnej scény. V priebehu rokov sa ich zvuk ustálil na lahodnej kombinácii dvoch hlasov s výrazným klavírom a akordeónom, na mieste, odkiaľ je rovnako blízko (alebo ďaleko) k šanzónu, kabaretu, jazzu aj punku. Po dlhej odmlke sa opäť vracajú na pódium.