13.05.2024 19:00
Rómerov dom, Zámočnícka 45, Bratislava
Podujatie

Literárny kvocient: Diskusia o knihách Storočie a Podenka

Májové LQ - Literárny kvocient pozýva k diskusii o knihách Storočie a Podenka v pondelok 13. 5. o 19:00 v Rómerovom dome v Bratislave.
 
Diskusný formát LQ - Literárny kvocient sa už od roku 2016 snaží byť naplnením dlhodobého volania po kritickej reflexii súčasnej literárnej tvorby na Slovensku. V centre každého vydania programu stoja vždy dve výrazné pôvodné literárne diela. Kritériom výberu je aktuálnosť titulu či miera jeho rezonancie v domácom kultúrnom prostredí.
 
STOROČIE: VANDA ROZENBERGOVÁ
Ak by ste Zdochliare hľadali na mape, sú všade. Na začiatku minulého storočia v nich Vilmos Singer postavil dom. Ubytoval v ňom rodičov Ušatých so synom Egonom, no ich životy zakrátko zmenila španielska chrípka. O sto rokov neskôr dom stále stojí a bez ohľadu na novú hrozbu, jeho obyvatelia nie sú a nikdy neboli nakazení radosťou zo života, láskou k blížnemu, ani zdravým rozumom. Okrem Denisa, Elenky a Bubeníka. A ešte Egona. Egon síce zomrel, no možno nie. Keby mal dom v Zdochliaroch pamätnú tabuľu, bolo by na nej napísané: v tejto budove sa vyše sto rokov zlievajú v jedno lacný alkohol, ťažké jedlá, krásna hudba, surový krik, tiché samovraždy, špecifiká pohrebných zvykov, mrkva uložená na zimu, aj spoločenský život myši obyčajnej.
Knihu vydal Slovart.
 
PODENKA: AGÁTA PETRAKOVIČOVÁ
Agáta Petrakovičová je historička a pracuje v keramickom múzeu, kde sa miesi hlina s rozhovormi a zaujímavými ľuďmi. Je archivárkou veselých a smutných dialógov s výtvarníkmi, priateľmi, rodinou a ľuďmi, ktorých stretáva počas terénnych výskumov. Krátke texty vznikali pôvodne ako záznamy v denníku. Agáta Petrakovičová je z literátskej šikulovskej rodiny. So sestrou Veronikou majú podobné témy, ale každá o nich píše inak. Text dopĺňajú obrázky Heřmana Landsfelda, ktorého tvorbou sa autorka zaoberá.
Knihu vydal Slovart.
 
O knihách, ich podobnostiach aj rozdieloch, budú s moderátorom Petrom Darovcom diskutovať Marta Součková, Zvonko Taneski a Radoslav Passia.
 
Vznik podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Partnerom podujatia je LITA - autorská spoločnosť.
 
Grafika: Barbara Kowalczuk