17.06.2024 19:00
Rómerov dom, Zámočnícka 10, Bratislava
Podujatie

Literárny kvocient: Len trochu v poriadku / Dni matiek

Júnové LQ – Literárny kvocient pozýva k diskusii o knihách Len trochu v poriadku a Dni matiek 13. 5. o 19:00 v Rómerovom dome v Bratislave.

Diskusný formát LQ – Literárny kvocient sa už od roku 2016 snaží byť naplnením dlhodobého volania po kritickej reflexii súčasnej literárnej tvorby na Slovensku. V centre každého vydania programu stoja vždy dve výrazné pôvodné literárne diela. Kritériom výberu je aktuálnosť titulu či miera jeho rezonancie v domácom kultúrnom prostredí.

LEN TROCHU V PORIADKU
Debutová zbierka poviedok Jany Varcholovej Len trochu v poriadku ukazuje komunitný život prevažne mladšej strednej generácie, ktorá sa tlačí na kope, a predsa sa cíti osamelo.
Postavy v nej sa pozorujú, porovnávajú, scvrkávajú, vyvreskujú po sebe, občas požívajú nadmerné množstvá alkoholu či jedla na vyrovnanie sa so stiesňujúcim životom veľkomesta alebo vlastnými, nie vždy úplne štandardnými vzťahmi.

Autorka na ich zobrazenie využíva realistickú optiku, miestami drsnú a sarkastickú, ironicky odstupovú, so špecifickým nenásilným humorom. Ďalšou polohou je nenápadný prerod textu vychádzajúceho z realisticky pôsobiacej situácie do absurdity, často až kamsi k surreálnu, kde byť čudný je tou najnormálnejšou vecou na svete. Knihu vydalo NoMantinels.

DNI MATIEK
Autorka prichádza s novelou o vzťahoch, o vzťahu matky k dieťaťu i dospelého dieťaťa k matke. Rôzne perspektívy, rôzne uhly pohľadu. Kým si Zora robí starosti o syna, Tamara sa snaží postarať o mamu. Obe si pritom kladú podobné otázky a premýšľajú, či majú prehnané obavy alebo, naopak, podceňujú zjavné nebezpečenstvo. Kým zisťujú, že nedokážu nadobudnúť istotu a okolie ich zmätok ešte posilňuje, dejú sa okolo nich nevysvetliteľné udalosti, ktoré vyústia do nečakanej ponuky. Kniha vyšla vo vydavateľstve Slovart.

O knihách, ich podobnostiach aj rozdieloch, budú s moderátorom Petrom Darovcom diskutovať Jan Bělíček, Tamara Janecová a Viliam Nádaskay.

Vznik podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Partnerom podujatia je LITA - autorská spoločnosť a Slovenské literárne centrum.

Grafika: Barbara Kowalczuk