27.11.2023 19:00
Rómerov dom, Zámočnícka 45, Bratislava
Podujatie

Literárny kvocient: Modrosleposť / Babička

Novembrové LQ - Literárny kvocient pozýva k diskusii o knihách Modrosleposť a Babička v pondelok 27. 11. 2023 o 19:00 v Rómerovom dome.
 
Diskusný formát LQ - Literárny kvocient sa už od roku 2016 snaží byť naplnením dlhodobého volania po kritickej reflexii súčasnej literárnej tvorby na Slovensku. V centre každého vydania programu stoja vždy dve výrazné pôvodné literárne diela. Kritériom výberu je aktuálnosť titulu či miera jeho rezonancie v domácom kultúrnom prostredí.
 
KATARÍNA KUCBELOVÁ: MODROSLEPOSŤ
Každý uteká iným spôsobom. Postavy v tejto knihe unikajú k zvieratám a k umeniu, hľadajú rozlet v neustálom ohrození. Modrosleposť je román o vlastných väzeniach a bludnom hľadaní cesty von. O zvieratách v nás, mučených, slobodných aj divokých. O zvieratách, do ktorých vkladáme svoje predstavy o sebe.
Kniha vyšla vo vydavateľstve Slovart.
 
IVANA GIBOVÁ: BABIČKA©
Deväťdesiate roky, malomestské sídlisko. Detstvá, dospievania, starnutia, rozbité kolená, premočené papuče, susedia, krčmy, škôlky a školy, malomestské životy, Maria Callas a jedna Babička. Piata kniha Ivany Gibovej vychádza v novej edícii Ivana G.
Kniha vyšla vo vydavateľstve Vlna.
 
O podobnostiach i rozdieloch budú s moderátorom Petrom Darovcom diskutovať Eva Palkovičová, Miroslava Vallová a Daniel Domorák.
 
Podujatie podporila Nadácia mesta Bratislava a Bratislavský samosprávny kraj.
 
Grafika: Barbara Kowalczuk