28.08.2014
Bašta pri Lazovnej bráne v Banskej Bystrici
Podujatie

Literárny večer v banskobystrickej Bašte pri Lazovnej bráne

Vo štvrtok 28. augusta bude v banskobystrickej Bašte pri Lazovnej bráne literárny večer so spisovateľmi Silvestrom Lavríkom, Zuskou Kepplovou, Máriou Ferenčuhovou a Jacekom Bierutom z Poľska.

Organizátori podujatia občianske združenie Laputa a Mesto Banská Bystrica sa rozhodli zrealizovať literárny večer priamo v stredovekej pamiatke, ktorá sa v najbližších rokoch bude rekonštruovať, aby ľudia spoznali jej genius loci.

Hlavným cieľom projektu Bašty pri Lazovnej bráne je nielen obnova pamiatky, ale aj jej oživenie. „Ak by v Bašte neboli ľudia, tak by v nej nebol ani život. A práve preto sa naše úsilie v nasledovných rokoch zameria na to, aby sa stala navštevovanou a známou aj za hranicami Slovenska.“ prezradila Zuzana Majlingová z občianskeho združenia Laputa.  „Záchrana Bašty je založená na podpore štátu, tretieho sektora, súkromného sektora, jednotlivcov, ako aj dobrovoľníkov a samozrejme Mesta Banská Bystrica. V súčasnosti sa dokončuje projektová dokumentácia na územné rozhodnutie. Budúci rok plánujeme zrealizovať projektovú dokumentáciu na stavebné povolenie a následne začať práce na obnove strechy.“

Štvrtkový večer môžete vdýchnuť život do stredovekej pamiatky aj vy spoločne s osobnosťami literárnej scény. Prozaik, dramatik, režisér, príležitostný publicista a výtvarník Silvester Lavrík tu predstaví svoju najnovšiu knihu Naivné modlitby. Spisovateľka Zuska Kepplová je na literárne scéne pomerne krátko, no zato dokázala zaujať čitateľov ako aj literárnu kritiku svojou debutovou zbierkou próz Buchty švabachom. Teraz žne úspech s ďalšou knihou 57 km od Taškentu. Poetka, prekladateľka a filmová teoretička Mária Ferenčuhová vniesla do slovenskej poézie osobitý spôsob vnímania verša. Jej básne sú nasiaknuté neobyčajným citom pre detail. Presvedčí vás o tom sama autorským čítaním básní z knihy Ohrozený druh a aj tých, ktoré ešte knižne nevyšli. Z Wroclavy pricestuje do Banskej Bystrice poľský poet, prozaik a literárny kritik Jacek Bierut, ktorý je spoluzakladateľom Nadácie pre kultúru a vzdelávanie Tymoteusza Karpowicza (Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza).

Počas literárneho večera môžete podporiť obnovu stredovekej bašty aj vy. Stačí, ak si kúpite knihu alebo kávu Barzzuz. Výťažok z predaja totiž poputuje na zbierku rekonštrukcie pamiatky. Prípadne môžete venovať peniaze aj prostredníctvom webovej stránky bastapribrane.sk, na ktorej je umiestnená aplikácia darcovského systému darujme.sk.

 

                                                     Zabookujte si Baštu: Literárny večer

Silvester Lavrík – Zuska Kepplová – Mária Ferenčuhová – Jacek Bierut

28. 8.  2014 o 18:00 hod.

 Lazovná ulica 19, Banská Bystrica

www.bastapribrane.sk