03.07.2024 18:00
Podujatie
Stará Tržnica v Banskej Bystrici

Literatúra v plenéri s Katarínou Kucbelovou v Starej tržnici v Banskej Bystrici

Pozývame vás na stretnutie so spisovateľkou Katarínou Kucbelovou.
Každý uteká iným spôsobom. Postavy v ostatnej knihe Kataríny Kucbelovej unikajú k zvieratám a k umeniu, hľadajú rozlet v neustálom ohrození. Modrosleposť je román o vlastných väzeniach a bludnom hľadaní cesty von. O zvieratách v nás, mučených, slobodných aj divokých. O zvieratách, do ktorých vkladáme svoje predstavy o sebe.
 
Katarína Kucbelová (*1979 Banská Bystrica) debutovala v roku 2003 básnickou zbierkou Duály (Drewo a srd). Na tú nadviazala básnickými knihami Šport (2006, Ars Poetica), Malé veľké mesto (2008, Ars Poetica), Vie, čo urobí (2013, Artforum). Za básnickú skladbu K bielej (2022, Skalná ruža) získala stredoeurópsku Cenu Václava Buriana, Cenu Zlatá Vlna a Cenu Nadácie Tatra banky. V roku 2019 jej vyšiel prozaický debut – novela Čepiec (Slovart), ktorá bola vo finálovej päťke Anasoft litera aj Ceny René, a získala Cenu za umenie Nadácie Tatra banky v kategórii literatúra, Cenu Literárnej akadémie Panta Rhei Awards a bola aj v „shortliste" prestížnej poľskej literárnej ceny Angelus. Divadlo Jozefa Gregora Tajovského uviedlo v roku 2021 jej rovnomennú adaptáciu. Kniha vyšla v maďarskom, českom, poľskom, nemeckom, lotyšskom a už aj v anglickom preklade. V roku 2023 jej vyšiel román Modrosleposť (Slovart), ktorý je v desiatke ceny Anasoft litera 2024.
 
Diskusiou a autorským čítaním bude sprevádzať moderátorka Zuzana Bariaková.
 
Vstup na podujatie je voľný.
 
Projekt Literatúra v priestore 2024 z verejených zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je jeho hlavným partnerom.