25.10.2021 19:00
Podujatie

LQ #44: Prípad starej dámy/Táto izba sa nedá zjesť

Diskusný formát LQ - Literárny kvocient sa už od roku 2016 snaží byť naplnením dlhodobého volania po kritickej reflexii súčasnej literárnej tvorby na Slovensku. V centre každého vydania programu stoja vždy dve výrazné pôvodné literárne diela. Kritériom výberu je aktuálnosť titulu či miera jeho rezonancie v domácom kultúrnom prostredí.
Októbrové LQ - Literárny kvocient pozýva k diskusii o knihách Prípad starej dámy a Táto izba sa nedá zjesť.
Nataša Holinová: PRÍPAD STAREJ DÁMY
Stará dáma sa ocitne v neuveriteľnej situácii: celý život sa starala o chorú dcéru a zrazu ju od nej vyhodili. Kto a prečo? Stará dáma je presvedčená, že je to pokus o krádež bytu. Rozhodne sa svoj príbeh publikovať a vyhľadá človeka, ktorý píše o sociálnych prípadoch. Rýchlo sa ukazuje, že do problému je zapletená aj sociálka a súdy, ale cesta von taká rýchla nebude.
Kniha vyšla vo vydavateľstve Ikar.
Nicol Hochholczerová: TÁTO IZBA SA NEDÁ ZJESŤ
Hlavným motívom knihy je „vzťah“ dvanásťročného dievčaťa s jej päťdesiatročným učiteľom výtvarnej výchovy. Kniha je rozdelená na dve časti, pričom jedna sa venuje pohľadu –násťročnej Terezy a druhá pohľadu jej učiteľa.
Kniha vyšla vo vydavateľstve KK Bagala.
O podobnostiach i rozdieloch budú s moderátorom Petrom Darovcom diskutovať Tamara Janecová, Gabriela Magová a Martin Makara.
Podujatia podporuje hlavný partner Fond na podporu umenia a partneri Literárne informačné centrum, Bratislavský samosprávny kraj a LITA, autorská spoločnosť.
Grafika: Šimon Chovan