15.05.2023 19:00
Rómerov dom
Podujatie

LQ #58: Niekto sa nájde / Nepokojní spáči

Májové LQ - Literárny kvocient pozýva k diskusii o knihách Niekto sa nájde a Nepokojní spáči.
V pondelok 15.05.2023 o 19:00 v Rómerovom dome v Bratislave.
 
Diskusný formát LQ - Literárny kvocient sa už od roku 2016 snaží byť naplnením dlhodobého volania po kritickej reflexii súčasnej literárnej tvorby na Slovensku. V centre každého vydania programu stoja vždy dve výrazné pôvodné literárne diela. Kritériom výberu je aktuálnosť titulu či miera jeho rezonancie v domácom kultúrnom prostredí.
 
DUŠO MARTINČOK: NIEKTO SA NÁJDE
Desať príbehov o ľuďoch žijúcich v jednej bratislavskej bytovke. Do starého domu so zvláštnou modernou nadstavbou sa nasťahuje malý chlapec Oliver. Rád na špinavom schodisku vegetuje a číta si. V každom ďalšom príbehu má o rok viac. V niektorých sa len mihne, v iných je ústrednou postavou. Všetci ho poznajú, hoci sa často nepoznajú ani medzi sebou. Obyvatelia bytovky by boli najradšej ostrovmi sami pre seba, ale to sa nedá. Majú priveľa spoločného. Schody, stúpačky, dieru v streche. Zdieľajú spomienky, počujú svoje kýchnutia, nadávky, vzdychy pri milovaní.
Knihu vydalo občianske združenie Zrejme.
 
MICHAELA ROSOVÁ: NEPOKOJNÍ SPÁČI
Knihu tvorí trinásť poviedok a jedna esej o metóde. Ich autorka Michaela Rosová vo svojich príbehoch spája na prvý pohľad nespojiteľné atribúty – subtílnosť so štipľavou iróniou, slzy s úsmevom, hĺbku s ľahkosťou, sivú realitu so surreálnom. Zväzuje svoje postavy niekedy dosť čudnými vzťahmi, následne tieto uzlíky rozpletá a je v tom všetkom veľa samoty.
Kniha vyšla vo vydavateľstve Artforum.
 
 
O podobnostiach i rozdieloch budú s moderátorom Petrom Darovcom diskutovať Eva Palkovičová, Miroslava Vallová a Daniel Domorák.
 
Podujatia podporuje hlavný partner Fond na podporu umenia a partneri Slovenské literárne centrum a LITA, autorská spoločnosť.
Grafika: Barbara Kowalczuk