29.04.2019 19:00
Klub .pod lampou, Partizánska 2, Palisády, Bratislava
Podujatie

LQ#25 Jedenie/Čisté zviera

Ponúkneme vám čosi na Jedenie?

Vojvodinská špecialita Ivana Medešiho je ale len pre silné žalúdky. Bude ľahšie stráviteľné Čisté zviera? Uršuľa Kovalyk ho pripravila, ako inak, na divoko.

O knihách Ivana Medešiho Jedenie a Uršule Kovalyk Čisté zviera budú bez servítky a gastronomických metafor diskutovať Marta Součková, Vladimír Barborík a Mária Klapáková s moderátorom Petrom Darovcom.

Moderuje: Peter Darovec
Diskutujú: Vladimír Barborík, Marta Součková, Marka Klapáková

Dramaturgia: František Malík, Marta Součková

*Vstup voľný*

KNIHY
Ivan Medeši – Jedenie
Vypijete vaňu? Čo chutí chlpatým? Krava nastred obývačky?
Pijú ženy kávu horúcejšiu? Ako padať do žumpy? A ako lízať Eurokrém?... Šestica šťavnatých literárnych chodov zo súčasnej Vojvodiny sa podáva bez servítky. Prekypuje drsnou balkánskou psychogroteskou i žalúdok dráždiacim stredoeurópskym naturalizmom, tou najintímnejšou kultúrnou endoskopiou
i bizarnou paranojou nacionalizovanej postjuhoslovanskej spoločnosti. Mladý dolnozemský autor pripravil svoje delikátne menu z našich najtemnejších pudov, nemorálnych, no úprimných pohnútok zvieraťa v našich útrobách, plného žiadostivosti, hladu a strachu, ale i neviazanej živelnosti a nebontónovej otvorenosti. Určite si pochutnáte.

Uršula Kovalyk –
Čisté zviera
Čo spraví socka, ktorej ukradnú milovaný park? Ako vyzerá palacinkový pes? Po akom podnájme túži cépečkárka a prečo reve čisté zviera? Divočina drieme v každej z nás. Zobúdza sa, keď v noci spíme. Pätnásť poviedok zo súčasnosti reflektuje vnútorné
konflikty rôznych žien vyplývajúce z civilizačného stresu, medziľudských vzťahov, spoločenských stereotypov a starnutia vo veľkomeste. Devastácia prírody, anonymita vzťahov, násilie a necitlivosť voči sociálne vylúčeným vyvolávajú v hrdinkách poviedok paranoju, úzkosť, osamelosť, ale aj vzburu a hnev. Ženské postavy sa v príbehoch vyrovnávajú s drzosťou developera, menopauzou, syndrómom vyhorenia či s idealizovanou predstavou o materstve naozaj svojsky. V spolupráci s mladou talentovanou výtvarníčkou Kristínou Minčíkovou, ktorá sa na knihe podieľala originálnymi ilustráciami, vznikla zaujímavá prozaická kniha s medzigeneračným presahom.

Podujatie organizuje
OZ literarnyklub.sk, z verejných zdrojov podujatie podporil hlavný partner Fond
na podporu umenia a partner, LITA autorská spoločnosť, Ars Bratislavensis.
O knihách bez obalu.