03.10.2017 19:00
Trvanie do: 03.10.2017
Kníhkupectvo Artforum Bratislava
Podujatie

M. Šimečka: Obnovenie poriadku / uvedenie e-knihy esejí

Elektronickú verziu súboru esejí Milana Šimečku uvedú na Kozej hostia sociologička Jiřina Šiklová a literárni vedci Peter Zajac a Pavel Matejovič. Debatu bude moderovať Laco Oravec.

O titule:
Brilantná analýza normalizačného režimu, ktorý nastolil „poriadok“ po uvoľnených šesťdesiatych rokoch v Československu. Autor čitateľsky pútavým štýlom, v ktorom nechýba irónia a nadhľad, popisuje proces obnovovania poriadku ako aj výsledok tohto procesu – reálny socializmus.

„Môžem vari bez zveličovania povedať, že dej po roku 1970 sa pre domáci ľud nikdy nerozvíjal ako abstraktný proces „upevňovania vedúcej úlohy strany, likvidácie exponen¬tov pravice, očisty československej kultúry, prehlbovania spo¬lupráce medzi socialistickými štátmi atď.“, ale ako historické predstavenie so živými postavami, ako hra o zrade, láske a nenávisti, obetavosti a čachrovaní, veľkosti a nízkosti, po¬mste a odpustení, zbabelosti a hrdosti, ako hra o statočnosti a prefíkanosti, hra o vzostupoch a pádoch, o peniazoch a o závisti, a vôbec o všetkom, čo je také hlboko ľudské.“

Súbor úvah a esejí o tom, ako proces normalizácie - nastoľovania poriadku v sedemdesiatych rokoch zasiahol československú spoločnosť, vznikal v rokoch 1975-1977. Obnovenie poriadku publikovali knižne najprv v zahraničí - v Kolíne nad Rýnom a Paríži (1979), v Ríme (1982), v Londýne (1984). V Československu a v Poľsku bolo publikované len samizdatové vydanie (1981, 1982); až po revolúcii vyšlo oficiálne knižné vydanie v Brne a Bratislave (vyd. Atlantis a Archa, 1990).
Po 27 rokoch prinášame čitateľom elektronickú verziu knihy z roku 1990 (ktorá obsahuje aj autorov predslov k talianskemu vydaniu a doslov Viléma Prečana k londýnskemu vydaniu knihy), rozšírenú o aktuálne predslovy z pera Jolany a Miroslava Kusých.