14.07.2024 19:00
Trvanie do: 14.07.2024 21:00
Bratislava, Ventúrska 9, Zichyho palác
Podujatie
Mesiac autorského čítania

MAČ 2024- Jakub Juhás/ Siang Jang

Mesiac autorského čítania nám už tradične prináša možnosť prostredníctvom literatúry bližšie spoznať kultúru krajín, ktoré sú nám možno menej známe. V minulosti sme takto spoznali diela autorov a autoriek z krajín ako Gruzínsko, Turecko či Island. Tento rok sa naša pozornosť bude sústrediť ešte východnejšie, pretože čestným hosťom MAČ 2024 je Taiwan.

Už v nedeľu 14. júla sa v Bratislave predstaví aj Jakub Juhás, druhý štipendista Slovenského literárneho centra, Nadácie Tatra banka a kníhkupectiev Artforum a Martinus a Siang Jang: Nezdolný tchajwanský básnik z Taiwanu.

Jakub Juhás: Podarený experiment  – Slovensko

Rodák z Lučenca, prozaik Jakub Juhás (1990) je kurátor v bratislavskom kultúrnom priestore LOM, ktorý sa zameriava na súčasné podoby zvukového umenia a akustickej ekológie. Vedie experimentálne hudobné vydavateľstvo mappa. Knižne debutoval v roku 2016 s prózou Novoročný výstup na Jaseninu. V pražskom vydavateľstve Rubato vyšla aj jeho druhá kniha s názvom PS (2022). „Počúvanie stálo na počiatku knihy. Zaujímalo ma aké zvuky sú v doline, priehradnom múre, na čističke, v dedine. Na druhej strane sú to nové prístupy, hľadanie novej matérie a jej nekonvenčné usporiadanie. Samozrejme experiment sa môže a nemusí podariť, na tom stojí jeho čaro. Počúvať je fajn, no počúvať kriticky ešte viac. Netreba sa báť,“ tvrdí.

 

Siang Jang: Nezdolný tchajwanský básník  – Taiwan

Poválečný básník Siang Jang (Xiang Yang) a průkopník tchajwansky psané literatury své sbírky odvážně publikoval za stanného práva. Proslul inovativními desetiveršími, v nichž mistrně propojil styl venkovské lidové kultury s čínskou literární tradicí a živě a plasticky vykreslil krásy tchajwanské přírody. Básně Sianga Janga silně rezonují s lidovou kulturou, do hloubky propátrávají tchajwanskou identitu a významně obohacují národní literaturu. Zanícení a jedinečný básnický hlas mu přinesly uznání literární kritiky a významné místo v dějinách moderní poezie. Jeho dílo dnes patří k základním opěrným bodům při zkoumání tchajwanské kultury i jazyka a jejich svébytnosti.