Mesiac autorského čítania nám už tradične prináša možnosť prostredníctvom literatúry bližšie spoznať kultúru krajín, ktoré sú nám možno menej známe. V minulosti sme takto spoznali diela autorov a autoriek z krajín ako Gruzínsko, Turecko či Island. Tento rok sa naša pozornosť bude sústrediť ešte východnejšie, pretože čestným hosťom MAČ 2024 je Taiwan.
Jana Juráňová: Ktorá literatúra je tá feministická?– Slovensko
Jana Juráňová je prozaička, dramatička, prekladateľka a publicistka. Narodená v roku 1957. Pochádza zo Senice. Vyštudovala ruštinu a angličtinu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 1993 s viacerými spolupracovníčkami založila feministický kultúrny, vzdelávací a publikačný projekt Aspekt. Za svoju tvorbu získala mnohé ocenenia. „Dalo by sa hovoriť o tom, čo je to feministická reflexia literatúry – či už písanej ženami alebo mužmi – a to je nesporne veľmi zaujímavá téma. Mám feministické postoje, hlásim sa k tomu, aj napriek konfliktnosti tohto slova, ale určite by som si netrúfla odpovedať na otázku, ktorá literatúra je feministická, a či je to práve tá moja,“ hovorí autorka v rozhovore v knihe Ľuboša Juríka Rozhovory po rokoch (2011).
Luo Žen-ling: Průzračný hlas klidu a spočinutí – Taiwan
Luo Žen-ling (Luo Renling) píše básně, které čtenáře uchvacují svou průzračností a vzdušností. Jejím hlavním inspiračním zdrojem je příroda – právě z ní pramení básnířčiny hluboké reflexe, přičemž ji staví do kontrastu s nesrozumitelností a ošklivostí, kterou s sebou nese civilizace. V autorčiných verších putujeme kouzelným světem přírody, jindy zase poklidně reflektují drobné okamžiky každodenního života; jsou svatyní, v níž se můžeme ukrýt před drsným, hlučným světem lidského pinožení. Její díla jsou jako krystaly, které se pozvolna utvářejí v hlubinách času, a čtenáře vedou k hlubšímu pochopení a procítění tiché velkoleposti přírody, jejíž jsme součástí.