06.09.2023 18:00
Malý Berlín, Štefánikova 4, Trnava
Podujatie

Madeline Vadkery & Post Bellum: strážcovia demokracie v Trnave

Ľudia počas 20. storočia, v období nedemokracie a totality na území dnešného Slovenska, museli za demokraciu, základné ľudské práva a slobody bojovať. Od roku 1989 ich máme a mnohokrát si ich dostatočne neuvedomujeme.
 
Dnes je našou najdôležitejšou úlohou demokraciu, naše práva a slobody, ochraňovať. Našťastie už nemusíme bojovať so zbraňami ako naši starí a prastarí rodičia napríklad počas Slovenského národného povstania.
 
Spoznajte vo filme od Post Bellum skutočné príbehy 20. storočia. Po premietaní budeme o nich diskutovať s historičkou a spisovateľkou Madeline Vadkerty, Sandrou Polovkovou a Slavom Hlásnym z Post Bellum.
 
Vstupné: Zdarma
 
MADELINE VADKERTY
Američanka žijúca v Bratislave. Bola manažérkou v mimovládnej organizácii v Nadácii Milana Šimečku. Píše články o holokauste na Slovensku a je dobrovoľníčkou v Dokumentačnom stredisku holokaustu (DSH), taktiež spolupracuje s občianskym projektom Zabudnuté Slovensko. Jej hlavným cieľom je podporovať pamäť o holokauste, ľudské práva a demokratické inštitúcie na Slovensku, na základe čoho vznikla aj jej kniha Slovutný pán prezident s podtitulom Listy Jozefovi Tisovi. Za túto knihu získala vyznamenanie v súťaži Panta Rhei Awards – Cenu Literárnej Akadémie za rok 2020, a v roku 2021 dostala prémiu od Klubu nezávislých spisovateľov (KNS).
 
Hlavný organizátor: Post Bellum SK
Partner: Malý Berlín, Trnava
 
Podujatie realizujeme v rámci projeku CINEMASTORIES OF WWII.
Co-funded by the Europe for Citizens Programme of the European Union.