20.09.2022 18:30
Diera do sveta, Námestie osloboditeľov 1, 03101 Liptovský Mikuláš
Podujatie

Marek Hudec v Liptovskom Mikuláši | Reportéri v prvej línii

Nové Zámky boli počas druhej svetovej najviac zničeným mestom na území Slovenska. Napriek tomu ich príbeh zostal na desaťročia pochovaný v minulosti a v spomienkach pamätníkov. Príďte a spolu s autorom knihy Uzol Marekom Hudecom spoznajte doteraz nevypovedané svedectvá o dňoch, ktoré navždy zmenili tvár Nových Zámkov.
 
Tri zničujúce americké bombardovania zasiahli mesto medzi októbrom 1944 a marcom 1945. Dobové zápisy prirovnávajú deštrukciu mesta, ktoré pokryla vrstva prachu a popola, k Sodome a Gomore. Nové Zámky boli významným železničným uzlom. Útok bombardérov, po ktorom sa stovky domov stratili v kráteroch a zo samotnej železničnej stanice sa stala len spleť skrúteného železa, sa preto do istej miery dá pochopiť. Prečo však muselo zahynúť toľko nevinných civilistov? A prečo najzničujúcejšie bombardovanie prišlo v marci 1945, keď bol už koniec vojny prakticky na dohľad?
 
Marek Hudec sa ponoril hlboko do minulosti Nových Zámkov, aby vo svojej novej knihe ponúkol podrobný príbeh týchto hrozivých dní.
 
Diskusia je súčasťou putovného festivalu reportážnej literatúry Reportéri v prvej línii, ktorú z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.