22.11.2019 21:00
Trvanie do: 23.11.2019 23:45
Kino Apollo Lučenec
Podujatie

MEDZIHMLA 2019: Sladké apokalypsy

Predpredaj: 8–10 € – https://bit.ly/2lStqEV 
Viac info o programe: https://www.medzihmla.com/ 

Témou 11. ročníka festivalu MEDZIHMLA, ktorý sa uskutoční v dňoch 22. a 23. novembra v lučenskom Kine Apollo, sú “sladké apokalypsy”. Prostredníctvom autorských čítaní, performatívnych prednášok, hudobných vystúpení, filmových premietaní a spoločne stráveného času sa pokúsime hľadať vízie o koncoch i nových začiatkoch.

Apokalypsa - šelmy, draky, potopa, plamene a posledný súd.

Apokalypsa - jadrové výbuchy, prírodné katastrofy, zombíci, asteroidy, mimozemšťania i tornáda plné žralokov.

Pavučina nášho kolektívneho vedomia je utkaná z príbehov o všemožných koncoch civilizácie. Niektoré sa javia ako fikcia, iné pripomínajú uveriteľnú predpoveď budúcnosti, v ktorých strojcom zániku nie je nadpozemská sila, hnev bohýň ani mágia, ale samotné ľudstvo.

Dočítame sa, že planéta horí a používaním energie z fosílnych zdrojov naďalej prilievame olej do šiesteho veľkého vymierania druhov. Po každom nákupe v reťazci cítime zvláštny smútok, že nechtiac zabíjame kdesi v diaľke ďalšieho morského tvora. Väčšinu našich šiat produkujú ľudia v extrémnych podmienkach hraničiacich s otroctvom. Jedlo zo supermarketov ničí cenné biotopy, ktoré nahrádzame pláňami korporátnych monokultúr. Nad tým všetkým sa rozprestiera sieť „smart“ doby, ktorá reguluje naše trávenie, šatník i túžby.

Svet je redukovaný na prostriedok, v ktorom sa pachute apokalypsy kdesi na podnebí už nedá zbaviť.

„Všetko je nanič,“ počúvame v krčmách, školách i vlakoch. Vízia katastrofy nás dokáže paralyzovať aj polarizovať. Vždy môžeme nájsť tých druhých, iných, vinných.

Nevidieť všetko v ružových odtieňoch však môže znamenať aj zvýšenie citlivosti. Vedomie, že my všetci sme súčasťou problémov a my všetci môžeme byť aj súčasťou riešení prináša zodpovednosť i radosť z výzviev. Pachuť konca má aj sladké tóny - apokalypsy stanovujú limity, sú to príbehy o budúcnostiach, ktoré nechceme.

Premýšľajme o nich spoločne. Ako jednotlivci, ako celok, ako systém. Zameriavajme sa na vlastné konanie, a zároveň podnecujme globálne zmeny. Nie sme príliš malé a malí na to, aby sme niečo zmenili.

Predstavujme si nové vízie udržateľnosti a zjemňujme medziľudské i medzidruhové vzťahy. Obrňme sa voči nenávisti, hľadajme nové spojenia. Starajme sa o iných, no nezabúdajme pritom na seba. Poučme sa z radikálnych hnutí, ale po revolúciách volajme opatrne, kriticky a humánne.

Pracujme na zmenách, ale postupne. Klimatická kríza, populizmus, novodobé otroctvo, informačná vojna či krehkosť duševného zdravia nie sú problémy, ktoré sa objavili zo dňa na deň. Tak ani premena k lepšiemu sa “nestane“, mali by sme na nej pracovať.

Spoločne.

Mediálni partneri: RTVS: Radio_FM, Kapitál, ASFK - Asociácia Slovenských Filmových Klubov
Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.