04.07.2022 9:00
Rómerov dom, Zámočnícka 45, Bratislava
Podujatie

MESIAC AUTORSKÉHO ČÍTANIA 2022 ~ BRATISLAVA

Júl bude opäť patriť Mesiacu autorského čítania. Zavítajú k nám najlepší autori a autorky z Islandu. 

Najväčší literárny festival v strednej Európe sa opäť čiastočne vráti aj do Košíc, k Ostrave, Brnu a Bratislave sa pridá tiež Prešov. Mesiac autorského čítania (MAČ) 2022 predstaví od 3. júla do 3. augusta 2022 každý deň 31 islandských spisovateľov a spisovateliek, spolu s nimi vystúpi aj časť slovenskej a českej literárnej scény. 

Island, a to najlepšie z jeho literatúry, sa mal ako čestný hosť festivalu predstaviť už minulý rok. Pandémia Covid-19 však situáciu skomplikovala. Tohto roku si tak diváci a diváčky konečne budú môcť užiť tie najväčšie mená islandskej literatúry: zavíta k nám jeden z najprekladanejších autorov Sjón, maliar a úspešný spisovateľ Hallgrimur Helgason, islandský hudobník a spisovateľ, známy vďaka spolupráci so skupinou Sugarcubes, ktorá preslávila Björk, Bragi Ólafsson, ale aj Jón Kálman Stefansson, u nás známy napríklad knihou Letné svetlo a potom príde noc.  

MAČ sa opäť čiastočne vráti aj do Košíc, kde v minulosti prebiehal, pridá sa aj mesto Prešov. „Minulý rok bol pre Košice nesmierne problematický a festival sa tam po dlhšej dobe nemohol uskutočniť. Avšak stalo sa to, čo si želá každý orgranizátor, a to, že si ho priaznivci festivalu vypýtali. A tak sa Metská knižnica Košice do toho s vervou opäť pustila. Máme tiež veľkú radosť, že časť festivalu sa odohrá aj v Prešove,“ dodal František Malík z občianskeho združenia literarnyklub.sk, organizátor podujatia za slovenskú stranu. Prešov a Košice sa budú po dvoch týždňoch striedať v hosťovaní festivalu na východnom Slovensku.

Spolu s islandskými autormi a autorkami budú počas 31 večerov v Rómerovom dome v Bratislave čítať svoje diela vždy aj slovenskí alebo českí autori a autorky. 

Organizátori: 
Literarnyklub.sk – občianske združenie
Větrné mlýny 

Hlavný partner:
Fond na podporu umenia

Partneri:
LITA – autorská spoločnosť
CIKE
Artforum
EEA Grants
Prešovský samosprávny kraj
Košický samosprávny kraj 
Literárne informačné centrum 
České centrum v Bratislave 
Toto podujatie sa uskutoční za podpory Hlavného mesta SR Bratislavy a Bratislavského kultúrneho a informačného strediska 
Staré mesto – srdce Bratislavy

Mediálni partneri: 
Denník N 
Kapitál 
Rádio Devín 
Rádio_FM 
Rozum 
Knižná revue 
Magazín o knihách