05.08.2020 19:00
Nová Cvernovka, Račianska 78, Bratislava
Podujatie

Mircea Cărtărescu: Solenoid

Mircea Cărtărescu (1956) patrí k najznámejším súčasným rumunským a európskym básnikom a spisovateľom. Do literárnych vôd vstupoval v čase, keď neobmedzeným pánom Rumunska bol Nicolae Ceaușescu, bezohľadný diktátor, ktorý priviedol krajinu do totálnej izolácie a chudoby.

Najväčšia časť knihy Solenoid sa odohráva práve na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov (aj keď s mnohými reflexiami detstva a dospievania hlavného hrdinu o dvadsať rokov skôr), pričom obraz chátrajúcej krajiny prekonáva aj tie najstrašidelnejšie opisy postapokalyptických vízií.

Diskusiu s prekladateľkou Evou Kenderessy a Janou Páleníkovou - redaktorkou a odborníčkou na Mircea Cărtărescu - moderuje Martin Kasarda. Ukážky z diela prečíta herec Peter Šimun.

Vstup na podujatie je dobrovoľný.

Podujatie organizuje OZ literarnyklub.sk v spolupráci s Nová Cvernovka.
Podujatie finančne podporil hlavný partner Fond na podporu umenia.
___
Leto pod Palmou je séria podujatí v exteriéri budúceho verejného parku, ktorý vzniká pri kultúrnom a kreatívnom centre Nová Cvernovka. Počas letných mesiacov v ňom zažijete každodenný kultúrny program, ktorého súčasťou budú inscenácie nezávislých divadelných súborov, vystúpenia alternatívnych hudobných interpretov, djov a party, letné kino s dokumentárnymi i hranými filmami a nebude chýbať ani kvalitná súčasná slovenská literatúra.
___

Podporiť môžete nielen program kultúrneho Leta pod Palmou, ale aj dokončenie unikátneho verejného parku v Bratislave. Viac informácii nájdete na www.sutnapark.sk.

Nadácia VÚB (VÚB banka) - partner živej kultúry v Novej Cvernovke vám prináša aj relax pod Palmou. Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Za tlač ďakujeme bittner print.