05.04.2022 18:00
Artforum Košice
Podujatie

Mirko Kraetsch a Michal Hvorecký v Artfore

Slovenská literatúra v nemčine. Stav a šance?
Pozývame vás na diskusiu Mirka Kraetscha a Michala Hvoreckého o umeleckom preklade v utorok 5. apríla od 18:00 do košického Artfora na Hlavnej ulici.
Mirko Kraetsch patrí k najaktívnejším prekladateľom českej a slovenskej literatúry do nemeckého jazyka. Narodil sa v Drážďanoch, od roku 1991 žije v Berlíne. Vyštudoval bohemistiku a kulturológiu na Humboldtovej univerzite. Preklady beletrie, poézie, drámy a esejistiky publikuje vyše dvadsať rokov v rôznych nemeckých a rakúskych vydavateľstvách.
Preložil diela autoriek a autorov ako Jaroslav Rudiš, Bianca Bellová, Irena Dousková, Miloš Urban, Iva Procházková, Emil Hakl či Peter Krištúfek. Okrem toho prednáša, moderuje a napísal aj knihy o mestách – Berlíne a Prahe, ktoré sú mu blízke. Pôsobí v prekladateľskom spolku Weltlesebühne a v nemeckom Zväze literárnych prekladateľov.
Prvýkrát sa predstaví slovenskému publiku.
Večer moderuje Michal Hvorecký.

Vstup je voľný
Podujatie podporili: Goethe institut, Weltlesebühne e.V. a Literárne informačné centrum

 

Mirko Kraetsch, geboren 1971 in Dresden, studierte Bohemistik und Kulturwissenschaft an der Berliner Humboldt-Universität sowie an der Prager Karlsuniversität. Bereits während des Studiums legte er den Fokus zusätzlich auf Slowakisch und Translatologie. Kraetsch überträgt aus dem Tschechischen und Slowakischen vor allem Prosa, Dramatik, Lyrik sowie geisteswissenschaftliche Texte unter anderen von Jaroslav Rudiš, Irena Dousková, Iva Procházková, Emil Hakl, Bianca Bellová oder Peter Krištúfek. Er ist auch als Literaturvermittler und Moderator von Lesungen im deutschsprachigen Raum tätig. Als Vorstandsmitglied im Verein Weltlesebühne setzt sich Mirko Kraetsch für die Präsenz von Übersetzer*innen auf literarischen Podien ein. Zudem ist er beruflich in diversen anderen Branchen tätig, zum Beispiel als Autor von Büchern über Berlin und Prag.
Das wird seine erste Tour in der Slowakei.
Moderation: Michal Hvorecký