30.11.2021 23:30
Výtvarná súťaž

Namaľuj svoju obľúbenú hračku

Ako sa hrali naši...

VÝSTAVA PRE ZVEDAVÉ DETI

 

Milí kamaráti, prihováram sa vám zo 153-ročného Múzea mesta Bratislavy, ktoré je rodinou 10 rôznych múzeí. Možno ste už v niektorom z nich boli, ale ste si to neuvedomili. A viete vôbec, čo je to múzeum? Ja sa niekedy od detí dozvedám, že je to sklad starých harabúrd.

Vtedy sa aj trošku nahnevám a zavolám si na pomoc mačku Malvínu, ktorá vie o Múzeu mesta Bratislavy všetko, a ešte aj to, načo nám vlastne slúži. Vyzná sa aj v dejinách Bratislavy. Ale nech vám to povie sama.

 

Mňááu, milé deti,

som ryšavá mačka, volajú ma Malvínka a bývam v Starej radnici. Možno neviete, kde to je. Stačí, keď prídete do Bratislavy na Hlavné alebo Primaciálne námestie. Dobre sa poobzerajte okolo seba aj nad seba a uvidíte véééľkú radničnú vežu, ktorá sa tam pyšne vypína. Ste na mieste. Táto veža má takmer 700 rokov. Ja mám svoje miesto v Starej radnici, v Ateliéri Múzeum má budúcnosť. Možno si poviete, akú už len môže mať múzeum budúcnosť!

A veru má! V múzeu sa dozviete, ako sa dávno žilo. Sú tu vystavené mnohé predmety, ktoré patrili Bratislavčanom, ba ešte Prešporčanom, lebo Bratislava sa v minulosti volala Prešpork.

A prečo som presvedčená o tom, že múzeum má budúcnosť? Pretože my, súčasní ľudia z prítomnosti, raz budeme minulosťou. Možno sa práve váš svetrík, knižka, obľúbený hrnček, z ktorého pijete kakao, ale aj milovaná hračka dostane do múzea a budú sa na ňu chodiť pozerať deti aj dospelí. Skrátka ľudia v ďalekej budúcnosti si raz pozrú, ako ste sa hrali práve vy.

Popravde som vás chcela pozvať na jednu zaujímavú výstavu o hračkách Ako sa hrali naši... teda naši starí rodičia, rodičia, tety, ujovia a... Táto výstava sa nachádza v Starej radnici a je plná hračiek – je ich tam rovných 1600!!! Od macíkov cez autíčka, bábiky, hojdacie koníky, krásny detský riad, šporáčiky, kuchynky. Ale čo je najdôležitejšie, na tej výstave sa dá aj hrať.

S tetami Martou Janovíčkovou, Martinou Pavlikánovou a Beátou Husovou sme pre vás pripravili hravú a veselú výstavu... Ja Malvína som to všetko schvaľovala. Neváhajte a príďte si ju pozrieť a zahrať sa.

A máme pre vás pripravenú aj súťaž

 

Namaľuj svoju obľúbenú hračku

 

Keďže na výstave nájdete aj najstaršie výtlačky časopisu Slniečko, oslovili sme tety z redakcie, aby sa s nami zahrali, a tak sme pre vás vymysleli výtvarnú súťaž Namaľuj svoju obľúbenú hračku.

Vašou úlohou je ľubovoľnou technikou (kresba, maľba, grafika, koláž, kombinovaná technika) vo formáte A4 - A3 namaľovať svoju obľúbenú hračku. Výtvarné práce nám môžete posielať od 15. septembra do 30. novembra 2021 na adresu:

Múzeum mesta Bratislavy

Radničná 1

815 18 Bratislava

 

Na obálku nezabudnite napísať: Výtvarná súťaž

Vyhlásenie výsledkov: 11. 12. 2021

Súťaží sa v dvoch vekových kategóriách:

  1. kategória – žiaci 1. – 2. ročníka ZŠ

  2. kategória - žiaci 3. – 4. ročníka ZŠ

 

Svoju prácu na zadnej strane označte svojím menom, adresou bydliska, kontaktom na rodiča (mail alebo telefónne číslo), prípadne ZŠ, ktorú navštevujete.

Zaslaním výtvarnej práce dáva účastník súťaže súhlas so spracovaním svojich osobných údajov pre potreby vyhodnotenia súťaže, zaslania výhier, publikovania víťazných prác v časopise Slniečko a ich zverejnenia na webe a sociálnych sieťach (FC, IG) Múzea mesta Bratislavy a LIC.

Do súťaže sa môžu zapojiť všetky deti, aj tie, ktorým sa nepodarí dostať na výstavu Ako sa hrali naši.

Výhercov odmeníme peknými cenami a zorganizujeme pre vás aj Deň otvoreného ateliéru v Starej radnici. V Ateliéri Múzeum má budúcnosť vám počas roka 2022 ukážeme a povieme o všetkých tajomstvách múzea. Bude to párty, kde hostiteľkou budem aj ja mačka Malvínka, tety z múzea aj zo Slniečka a vy zažijete jeden úžasný deň.

 

Mačka Malvína