10.05.2017 18:00
Trvanie do: 10.05.2017
Podujatie

Noc literatúry 2017 Košice

Séria večerných čítaní z kníh európskych autorov sa bude odohrávať na piatich miestach v okolí Hlavnej ulice v Košiciach. Ukážky z kníh súčasných európskych autorov prečítajú košické osobnosti a herci. Čítať sa bude aj v ďalších 13 mestách na Slovensku, a to v Bratislave, Modre, Nitre, Senci, Banskej Štiavnici, Trenčíne, Trnave, Žiline, Banskej Bystrici, Kežmarku, Považskej Bystrici, Poprade a Martine.

Priaznivci kvalitnej literatúry sú pozvaní na miesta, kde sa s knižkami bežne nestretávajú – a navyše do priestorov, kam sa bežne nedostanú, od mestského minipivovaru po umelecké ateliéry.


Čítať sa začína o 18:00 a číta sa v polhodinových intervaloch 18:30, 19:00, 19:30, 20:00.

Trasu si vyberiete vy a kto absolvuje všetkých 5 miest a bude to mať potvrdené pečiatkami z každého stanovišťa, bude zaradený do žrebovania, na ktoré vás pozývame večer o 20:30 v kníhkupectve Artforum na Mlynskej ulici.Podrobný program:


1. Dom remesiel, Hrnčiarska 9/A

Číta Stano Bilý, herec, Divadelný kabinet vychodňara


Poľsko
Andrzej Sapkowski – Zaklínač
Plus, 2017
Preklad: Karol Chmel


Zaklínač je ošľahaný muž bez veku, ktorého biele vlasy nie sú znakom staroby, ale mutácie, ktorú musel podstúpiť. Platený i dobrovoľný likvidátor prapodivných tvorov vie však zabiť aj bytosť zvanú človek. Prvotriedny bojovník však nie je neporaziteľný ani nezraniteľný, takmer z každého dobrodružstva si odnáša ďalšie šrámy na tele i na duši. Kultový fantasy cyklus poľského spisovateľa sa stal inšpiráciou pre komiksové a filmové spracovanie aj niekoľko počítačových hier.


2. Fotoateliér Gabriel Bodnár, Hlavná 14

Číta Jana Wernerová, herečka, Divadlo na peróne


Španielsko
Cristína López Barrio - Dom nenaplnených lások
Slovart, 2015
Preklad: Petra Pappová
Príbeh rozvíja neradostné osudy niekoľkých generácií žien Lagúnových, ktorým je súdené zaľúbiť sa len raz v živote – vášnivo a nešťastne. Celé pokolenia sa u nich rodia len dcéry, ktoré čaká rovnaký údel ako ich matky. Nádej na zmenu svitne, keď sa po desaťročiach v rodine narodí prvý chlapec.


3. Pivovar Hostinec, Levočský dom, Hlavná 65

Číta Peter Kočiš, herec, Divadlo na peróne


Taliansko
Italo Calvino – Neviditelné mestá
Artforum, 2016
Preklad: Stanislav Vallo


Calvinov Marco Polo je Marcom Polom veľkého Kublaj chána, ktorý ho vysiela na cesty po svojej ríši a v príjemnom tieni kráľovských záhrad počúva jeho správy z nich. Marco Polo opisuje mestá, predvádza ich gestami, mimikou, predmetmi prinášanými z ciest... V podstate však rozpráva o rodných Benátkach. Cez uličky „neviditeľných“ miest privádza Calvino svojho čitateľa k poslednej vete, v ktorej je ukryté kľúčové posolstvo pre našu prítomnosť.


4. Halmiho dvor, Hlavná 21

Číta Eva Lacková, učiteľka slovenského jazyka


Nemecko
Jenny Erpenbeck – Všetkým dňom koniec
Inaque, 2016
Preklad: Eva Palkovičová


Román pozostáva z piatich „kníh“, v ktorých sa osud hlavnej hrdinky uzatvára vždy iným spôsobom. Príbeh židovskej dievčiny z malého haličského mesta začína v roku 1902 a splieta sa s historickými udalosťami dvadsiateho storočia: vinie sa cez Viedeň vyhladovanú prvou svetovou vojnou, Moskvu plnú zmiznutých ľudí a strachu, až do súčasného Berlína. Z bábätka v prvej kapitole vyrastie uznávaná spisovateľka a spolu s hranicami jej osudu sa presúvajú aj hranice krajín a dejín.5. Odevný ateliér Júlie Zelenej, Mäsiarska 5

Číta Beata Beregrad Grünmannová, recenzentka a blogerka


Izrael
David Grossman – Vojde kôň do baru
Artforum, 2016
Preklad: Silvia Singer


Večerné predstavenie stand-up komika Dovale G. v malom izraelskom meste v ešte menšom suterénnom bare. Publikum si najprv užíva očarujúceho, nevypočítateľného i odpor vzbudzujúceho, skúseného komika. Postupne sa však jeho patetická šou plná vtipov a smiechu mení na osobnú spoveď, otvorenú ranu, hlboko skrytú v jeho vnútri po celé roky…


Vstup na čítania Noci literatúry je bezplatný.


Noc literatúry pripravuje České centrum v spolupráci so združením zahraničných kultúrnych inštitútov siete EUNIC (European Union National Institutes for Culture), kultúrnymi oddeleniami veľvyslanectiev a zastúpením Európskej komisie.


Noc literatúry sa koná zároveň aj v iných európskych mestách ako Praha, Viedeň, Budapešť, Lisabon atď.