10.05.2017 18:00
Trvanie do: 10.05.2017
Bratislava
Podujatie

Noc literatúry Bratislava 2017

Jednotlivé úryvky z kníh sa čítajú od 18:00 do 22:00. Vstup na čítania Noci literatúry je zdarma 

Program:

Redakcia SME, Lazaretská 12
Anne Provoost – Hranica / číta Lenka Košická


Romány populárnej flámskej spisovateľky zatiaľ ešte na Slovensku nevyšli, hoci Provoost už niekoľkokrát na podnet Zusky Kepplovej publikovala stĺpček v denníku SME. Svoj text Hranica (De Schreve) poskytla slovenským študentom nederlandistiky na preklad, a na Noci tak zaznie prvá slovenská ochutnávka jej diela. Esej rozpráva o rodnej oblasti autorky, jej dospievaní pri hranici medzi francúzskym a západoflámskym vidiekom a jej vzťahu k hraniciam ako takým.

Hlavná pošta, Námestie SNP 35, Bratislava
Leila Slimani, Uspávanka / číta Judita Hansman


Keď sa Myriam, matka dvoch detí, rozhodne napriek nevôli svojho manžela vrátiť do práce v advokátskej kancelárii, začnú manželia hľadať pestúnku. Po prísnom výbere zamestnajú Louise, ktorá si veľmi rýchlo získa náklonnosť detí a stane sa z nej neodmysliteľná súčasť domácnosti. Pasca vzájomnej závislosti jedného dňa zaklapne... Leila Slimani za thriller Uspávanka dostala v roku 2016 prestížnu Goncourtovu cenu.

Poľský inštitút, Nám. SNP 27
Andrzej Sapkowski – Zaklínač V: Krst ohňom / číta: Milan Chalmovský


Zaklínač je ošľahaný muž bez veku, ktorého biele vlasy nie sú znakom staroby, ale mutácie, ktorú musel podstúpiť. Platený i dobrovoľný likvidátor prapodivných tvorov vie však zabiť aj bytosť zvanú človek. Prvotriedny bojovník však nie je neporaziteľný ani nezraniteľný, takmer z každého dobrodružstva si odnáša ďalšie šrámy na tele i na duši. Kultový fantasy cyklus poľského spisovateľa sa stal inšpiráciou pre komiksové a filmové spracovanie aj niekoľko počítačových hier.

Kaplnka sv. Ladislava, 1. nádvorie Primaciálneho paláca 
Péter Esterházy – Mercedes Benz / číta: Dušan Jamrich


V rodinnej kronike Esterházyovcov sa zjavujú slávne postavy členov rodiny aj osôb, ktoré s ňou boli spojené. Na scénu sa dostanú kuruci a labanci, Turci aj komunisti, Haydn aj eštebáci a pritom z času na čas zaznie neuveriteľný, radostný i zdesený smiech Janis Joplin zo záveru jej ikonickej skladby Mercedes Benz. Historická revue rodu patriaceho rovnako do maďarskej, ako aj slovenskej histórie v dvoch častiach je napísaná na objednávku Činohry SND. 

Fuga, Nám. SNP 24
Karl-Markus Gauss – Roztratení Nemci. Na cestách po Litve, Spiši a pri Čiernom mori / číta: Martin Meľo


Pohľad do tých najvzdialenejších okrajov Európy, kde dodnes žijú nemecké menšiny. Litva, Spiš, Ukrajina. Reportážna esej však nerozpráva len o Nemcoch, ale aj o ďalších menších národoch a národnostiach, ktoré obývajú tieto periférie Európy s mimoriadne ťažkou dejinnou karmou. Ako sa vyrovnať s dejinami? A ako sa vyrovnať s pojmami národ a národnosť?

Divadlo ASTORKA Korzo '90, Trezor, vchod z Nedbalovej
Peter Macsovszky – Tantalópolis / číta: Peter Rúfus


Román Tantalópolis, ktorý sa stal víťazom Anasoft litery 2016, možno chápať ako prienik do každodenného života jedného juhoamerického mesta. Aj tu sú reálie modifikované, štylizované a slúžia len ako rámec oveľa širšej, univerzálnejšej metafory. Kontrast medzi tropickým prostredím prekypujúcim farbami, tvarmi, chuťami a vôňami a medzi úporným bojom jednotlivcov proti prírodným živlom i byrokratickej mašinérii, vytvára pestrú a dramatickú zmes.

MDPOH, Laurinská 19, CO kryt 
Marek Šindelka – Únava materiálu
číta: Tomáš Havlínek

Román Mareka Šindelku, čerstvo ocenený Magnesiou Literou za prózu, reaguje na aktuálnu tému – migračnú vlnu. Popisuje cestu dvoch bratov z nemenovanej krajiny ohrozenej vojnou do Európy. Sledujeme zložitú a bolestnú „cestu na sever“ a zároveň čítame o Európe videnej zvonku, ktorá pripomína veľký fungujúci stroj. Jediné, čo proti nemu stojí, je zraniteľné ľudské telo, redukované na problém, štatistický údaj, materiál.

Hotel Kyjev – Luna Bar, vchod od parkoviska Kamenné námestie
Orhan Pamuk – Čosi čudné vo mne / číta: Viliam Klimáček


Keď Mevlut ešte ako chlapec príde do Istanbulu, starobylé mesto sa rýchlo stráca a nahrádza ho nové mesto, ktoré ho uchváti. Tak ako jeho otec, aj on sa stane pouličným predavačom bozy a dúfa, že jedného dňa zbohatne. No zdá sa, že šťastie nie je na jeho strane. Tri roky píše ľúbostné listy dievčaťu, ktoré videl iba raz. Dievčina napokon súhlasí, že s ním utečie, a milenci sa stretnú v noci. No keď sa rozbehnú na vlak, Mevlut si uvedomí, že ho oklamali a že uteká s niekým celkom iným. 

Múzeum J. N. Hummela – dvor, Klobučnícka 2
Cristina López Barrio – Dom nenaplnených lások / číta: Zuzana Fialová


Príbeh rozvíja neradostné osudy niekoľkých generácií žien Lagúnových, ktorým je súdené zaľúbiť sa len raz v živote – vášnivo a nešťastne. Celé pokolenia sa u nich rodia len dcéry, ktoré čaká rovnaký údel ako ich matky. Nádej na zmenu svitne, keď sa po desaťročiach v rodine narodí prvý chlapec.

OD Tesco – terasa, služobný vchod od parkoviska Rajská
Italo Calvino – Neviditeľné mestá / číta: Vladimír Kobielsky


Calvinov Marco Polo je Marcom Polom veľkého Kublaj chána, ktorý ho vysiela na cesty po svojej ríši a v príjemnom tieni kráľovských záhrad počúva jeho správy z nich. Marco Polo opisuje mestá, predvádza ich gestami, mimikou, predmetmi prinášanými z ciest... V podstate však rozpráva o rodných Benátkach. Cez uličky „neviditeľných“ miest privádza Calvino svojho čitateľa k poslednej vete, v ktorej je ukryté kľúčové posolstvo pre našu prítomnosť.

Amigal Group SK, strecha Nám. SNP 15, vchod z Kolárskej
Jenny Erpenbeck – Všetkým dňom koniec / číta: Dominika Morávková Zeleníková


Román pozostáva z piatich „kníh“, v ktorých sa osud hlavnej hrdinky uzatvára vždy iným spôsobom. Príbeh židovskej dievčiny z malého haličského mesta začína v roku 1902 a splieta sa s historickými udalosťami dvadsiateho storočia: vinie sa cez Viedeň vyhladovanú prvou svetovou vojnou, Moskvu plnú zmiznutých ľudí a strachu, až do súčasného Berlína. Z bábätka v prvej kapitole vyrastie uznávaná spisovateľka a spolu s hranicami jej osudu sa presúvajú aj hranice krajín a dejín.

Ginger Cafe Gallery, Rajská 1 – vchod oproti kinu Lumière
Alexander Münninghoff – Pokračovatel rodu / číta: Juraj Hrčka


Rodinná kronika troch generácií Münninghoffovcov sa odvíja v kruhoch predvojnovej lotyšsko-ruskej honorácie aj v povojnovom Holandsku. Autor sa vyrovnáva s farbistými osudmi svojho bohatého a vplyvného dedka i vykoreneného otca, ktorý za vojny bojoval u Waffen SS. Tak ako dejiny nemilosrdne šmýkajú rodinou, šmýka i rodina rozprávačom – pokračovateľom rodu, a to aj za cenu odtrhnutia dieťaťa od matky.

Archa, Uršulínska 6
David Grossman – Vojde kôň do baru / číta: Ivan Šándor


Večerné predstavenie stand-up komika Dovale G. v malom izraelskom meste v ešte menšom suterénnom bare. Publikum si najprv užíva očarujúceho, nevypočítateľného i odpor vzbudzujúceho, skúseného komika. Postupne sa však jeho patetická šou plná vtipov a smiechu mení na osobnú spoveď, otvorenú ranu, hlboko skrytú v jeho vnútri po celé roky…