11.03.2023 17:00
Art Cafe Banská Štiavnica
Podujatie

Pamäť miesta / mesta. Uvedenie knihy

Koncom decembra 2022 vyšla kniha o banskoštiavnickom farskom kostole, Pamäť miesta / mesta (A Memento of a monument), ktorej autorkami sú Lýdia Budayová a Iveta Chovanová.
 
Monografia mapuje malé aj veľké dejiny starobylého banskoštiavnického kostola, ktorý je v bezprostrednom susedstve Art Cafe.
Ambíciou autorského tandemu bolo na pôdoryse výsledkov starších aj aktuálnych odborných výskumov (archeologický, architektonicko-historický, reštaurátorský, historický) predstaviť fascinujúci príbeh premien a hodnoty kostola, ale zaniknutého dominikánskeho kláštora.
 
Autorky reflektovali vývojové etapy kostola v kontexte dejín mesta, regiónu, krajiny a kultúrneho dedičstva stredoeurópskeho priestoru. Publikujú aj rozsiahly obrazový materiál, historickú ikonografiu, fotografie z výskumov, pričom kolekciu fotografií súčasného stavu vytvorila Andrea Nižňanská.
 
Pozývame širokú verejnosť na neformálnu prezentáciu knihy na Povale Artu 11.3. o 17:00.
Okrem autoriek výsledky aktuálnych výskumov kostola predstavia Michal Šimkovic (autor architektonicko-historického výskumu) a Michal Pleidel (spoluautor reštaurátorského výskumu).
 
Knihu si budete na diskusii môcť kúpiť za zvýhodnenú cenu. Sme si istí, že budete veľmi prekvapení viacerými zaujímavými zisteniami z aktuálnych výskumov.
 
Vydanie knihy podporilo Ministerstvo kultúry SR.