16.05.2022 18:00
Kultúrne centrum Malý Berlín v Trnave, Štefánikova ulica 4
Podujatie

Pavel Kosatík: Slovenské století

Hosťom ďalšieho literárneho večera v Malom Berlíne v Trnave bude český spisovateľ a historik Pavel Kosatík. Beseda bude o jeho najnovšej knihe a o spoločných česko-slovenských dejinách.
Aké sily formovali podoby česko-slovenského spolužitia a aká je česká zodpovednosť za to, že spolužitie v jednom štáte skončilo nedorozumením?
Autor sleduje vývojový oblúk slovenskej spoločnosti v rokoch 1918 – 1998 a konštatuje, že Slováci nepremárnili svoj historický čas. Začínali z oveľa horšej východiskovej pozície ako Česi. Ich verejný a politický život nie len že nemal štruktúru, ale takmer neexistoval. Kosatík sa snaží písať o nejednoduchých historických témach zrozumiteľným a podnetným spôsobom.
 
Diskusiu bude moderovať Eva Šulková, vstupné je 2 eurá.

Viac informácií o podujatí nájdete TU.
 

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj.
Podporili ho aj mediálni partneri: trnava-live.sk, trnavskyhlas.sk, Trnavsko a Trnavské rádio.
 
Pavel Kosatík (1962)
spisovateľ, scenárista a autor viacerých monografií významných osobností českých dejín a kultúry, televíznych scenárov a originálnych sond do českých dejín, ako sú knihy České snění (2010) a České okamžiky (2011). Jeho knižný rozhovor s Helenou Třeštíkovou (2017) sa stal bestsellerom. Je držiteľom mnohých ocenení vrátane Ceny Toma Stopparda (2001) a Ceny Ferdinanda Peroutku (2009). V roku 2018 vyšla obsiahla kniha o T. G. Masarykovi Jiný TGM, ktorá pomenúva pôsobivé kvality a polemicky sa zaoberá chybami prvého československého prezidenta.